ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست و چرا انقدر اهمیت دارد؟

ارز دیجیتال چیست؟ ارز دیجیتال شکل خاصی از پول است که این پتانسیل را دارد که بتواند طرز تفکر جامعه را در مورد پول را به طور کلی تغییر دهد. این ارز ها انواع مختلفی دارند. دو تا از معروف ترین آن ها ارز های بیت کوین و اتریوم هستند که فقط به شکل دیجیتالی وجود دارند. همین علت است که باعث شده تا بانک های مرکزی جهانی شروع به تحقیق درباره نحوه عملکرد ارز های دیجیتال ملی شوند.

 

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست و چرا انقدر اهمیت دارد؟ این سوالی است که ما در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد.

ارز دیجیتال صرفا به هر ارزی گفته می شود که وجود فیزیکی نداشته باشد و فقط به صورت دیجیتالی موجود باشد. ارز های دیجیتال در حال حاضر بر سیستم مالی اکثر کشور ها غالب شده اند. برای مثال در ایالات متحده، ارزش ارز فیزیکی در حال گردش فقط یک دهم از کل است و مابقی آن در انواع سپرده های بانکی به صورت الکترونیکی نگهداری می شود.

البته باید گفت ارز دیجیتال با ارز الکترونیکی نیز تفاوت بسیاری دارد. برای مثال شما می توانید به دستگاه خودپرداز مراجعه کنید و با قرار دادن کارت خود و در خواست پول، ارز الکترونیکی خود را به پول فیزیکی تبدیل کنید. اما ارز دیجیتال هرگز نمی تواند شکل فیزیکی به خود بگیرد. ارز دیجیتال تحت هر شرایطی هم که باشد فقط به صورت دیجیتالی خواهد بود و در شبکه های کامپیوتری باقی خواهد ماند. تنها راه جا به جایی ارز دیجیتال نیز مبادله از طریق وسایل دیجیتال خواهد بود.

برای این که گفت ارز دیجیتال چیست و چگونه استفاده می شود نیز مثال های زیادی زد. برای مثال شما می توانید هنگام مراجعه به فروشگاه، به جای این که هزینه کالا را با پول فیزیکی پرداخت کنید، می توانید آن را از طریق تلفن همراه خود با ارز های دیجیتال پرداخت کنید. این روش بسیار شبیه به پرداخت الکترونیکی از طریق کارت بانکی است.

پس از موفقیت فوق العاده ارز های دیجیتال مانند اتریوم و بیت کوین، دولت ها و بانک های مرکزی در سرتاسر جهان نیز به فکر راه اندازی ارز های دیجیتال ملی خود هستند که معمولا به عنوان ارز های دیجیتال بانک مرکزی شناخته می شوند.

 

ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

برای این که بهتر بفهیمد که ارز دیجیتال چیست و چه تفاوتی با ارز دیجیتال بانک مرکزی دارد، باید در مورد هر کدام اطلاعاتی داشته باشید. ارز دیجیتال بانک مرکزی یک ارز دیجیتال است که فقط توسط بانک مرکزی یک کشور صادر می شود و فقط هم آن کشور بر روی آن ارز نظارت خواهد داشت.

اما پدیده ارز دیجیتال بانک مرکزی هنوز فراگیر نشده است. زیرا هیچ بانک مرکزی هنوز ارز دیجیتال رسمی خود را معرفی نکرده است و اکثر آن ها یعنی چیزی نزدیک به 80 درصد فقط در حال تحقیق بر روی این فناوری هستند.

در ایالات متحده آمریکا، فدرال و M.I.T وظیفه تحقیق در مورد ارز دیجیتال را دارند. این تحقیقات بخشی از پروژه همیلتون هستند و مبنای تحقیق بر این اساس است که برای راه اندازی یک ارز دیجیتال ملی به چه سیستم هایی نیاز است. طبق گفته ها این پروژه احتمالا مجوز منبع باز خواهد داشت و همه افراد می توانند در آن آزادانه شرکت کنند.

اما برای این که گفت ارز دیجیتال چیست و تا راه اندازی یک ارز دیجیتال ملی چقدر مانده است باید اشاره کرد که بر خلاف این تحقیقات، بر اساس شهادتی که جروم پاول رئیس فدرال فدرال در کنگره خورد، امکان ایجاد ارز دیجیتال ملی حداقل در آینده نزدیک ممکن نخواهد بود و زمان خواهد برد.

 

نحوه کار ارز دیجیتال بانک مرکزی

نحوه کار ارز بانک مرکزی

در حالی که طبق گفته جروم حداقل تا زمان نسبتا دوری ارز های دیجیتال ملی در دسترس نخواهند بود، اما جیم کانها برای این که بگوید ارز دیجیتال چیست و نحوه کار یک ارز دیجیتال ملی چگونه است، توضیحات مختصری داد. کانها می گوید که یک ارز دیجیتال بانک مرکزی مشابه پول نقد عمل می کند. برای مثال من به شما یک ارز دیجیتال بانک مرکزی می دهم که حدود 100 دلار ارزش دارد. حال شما این ارز دیجیتال را وارد حساب خود می کنید و متعلق به شما می شود و نه من و یا کس دیگری نمی تواند آن را شما بگیرد.

در اینجا است که تفاوت ارز دیجیتال ملی با سایر اشکال پرداخت الکترونیکی نمایان می شود. برای مثال اگر من از طریق پی بال مبلغی را برای شما واریز کنم، فقط این وعده را به شما داده ام که به زودی پولی به حساب شما واریز می شود در حالی که هنوز پولی در بین حساب ها بانکی جا به جا نشده است.

در این که ارز دیجیتال چیست و چه مزایای نسبت به خرید های الکترونیکی دارد می توان گفت که در معاملات الکترونیکی امکان برگشت مبلغ وجود دارد. فردی که از طریق پرداخت الکترونیکی پولی را به حساب شما واریز می کند، تا 60 روز پس از آن می تواند مبلغ را بازگشت دهد. اما در انتقال پول با ارز دیجیتال بانک مرکزی بلافاصله مبلغ واریز می شود و دیگر قابل بازگشت و کلاهبرداری نیست.

یکی دیگر از مزایای آن نیز مناقصه قانونی است. این یعنی می توان با استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی، میزان مالیاتی که افراد فعال در حوزه اقتصادی پرداخت کنند را تخمین زد.

 

نحوه کار ارز های دیجیتال در سرتاسر جهان

نحوه کار در سرتاسر جهان

برای این که بهتر مفهوم این که ارز دیجیتال چیست را درک کنید، نیاز است تا عملکرد آنها در سطح جهانی را نیز توضیح دهیم. علیرغم مزایای بسیار زیاد ارز دیجیتال بانک مرکزی، هنوز هم می توان گفت که این ارز فقط به صورت مفهوم وجود دارد و به مرحله بهره برداری نرسیده است. در سرتاسر جهان نیز برخی از کشور ها سعی کرده اند که پروژه مشابه آن را انجام دهند. برای مثال می توان به دلار شنی باهاما یا یوآن دیجیتالی چین اشاره کرد. نحوه کار این ارز ها نیز هنوز مبهم است اما دولت چین با انجام برخی روش های خلاقانه سعی در جا انداختن ارز های دیجیتال ملی در اقتصاد خود دارد.

 

جمع بندی

در این مقاله در مورد این که ارز دیجیتال چیست و چه کاربرد هایی دارد صحبت کردیم. همچنین به تلاش دولت های برای راه اندازی ارز دیجیتال ملی اشاره کردیم و در مورد آن توضیح دادیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه دیجیتال مارکتینگ می توانید از قسمت مقالات سایت بیزون استفاده کنید.

نظرات کاربران