سرمایه در گردش

سرمایه در گردش چیست و چه اهمیتی دارد؟

یکی از اصطلاحات رایج در حوزه حسابداری، سرمایه در گردش است. اگر می خواهید بدانید که شرکت یا کسب و کار شما می تواند در برابر اتفاقات ناگوار مانند رکود یا بحران های غیر منتظره مقاومت کند یا خیر، نیاز به کنترل و اندازه گیری دو معیار کلیدی یعنی سرمایه در گردش و جریان نقدی دارید. این دو معیار میزان سلامت مالی یک شرکت را نشان می دهند. در ادامه قصد داریم بیشتر درمورد این اصطلاح توضیح دهیم تا بهتر با آن آشنا شوید.

سرمایه در گردش چیست؟

این اصطلاح در واقع با کسر بدهی های جاری از دارایی های جاری یک شرکت که در ترازنامه شرکت درج شده است، به دست می آید. سرمایه گردشی یک شرکت شامل موارد مانند میزان وجه نقد شرکت، حساب های دریافتی و موجودی شرکت می باشد. از این مبلغ باید بدهی های جاری که شامل حساب های پرداختی، مالیات، دستمزد کارکنان و بهره بدهی کسر شود.

برخی از نکات کلیدی که درمورد سرمایه در حال گردش بدانید عبارت اند از:

  • سرمایه در گردش یکی از مهم ترین معیار هایی است که در مدیریت امور مالی و حسابداری بررسی می شود؛ زیرا این معیار تفاوت بین دارایی های جاری و بدهی های جاری را نشان می دهد.
  • اگر معیار سرمایه در حال گردش یک شرکت مثبت باشد، به این معنی است که شرکت توانایی پرداخت بدهی های خود را دارد و با سرمایه باقی مانده می تواند روی کسب و کار سرمایه گذاری کند تا شرکت بیشتر و سریع تر از قبل رشد کند.
  • مدیریت هر چه بهتر سرمایه در حال گردش باعث می شود تا شرکت بتواند هزینه های عملیاتی روزانه خود را تامین کند. همچنین مدیریت سرمایه در گردش کمک می کند تا شرکت بتواند از منابع مالی خود به صورت مولد تر و کارآمد تر استفاده کند.

نحوه محاسبه سرمایه در گردش

سرمایه در گردش

نحوه محاسبه سرمایه در حال گردش یک شرکت نسبتا ساده است. میزان سرمایه در حال گردش یک شرکت به طور نسبی بیان می شود و به مدیران اجازه می دهد تا درک درستی از عملکرد شرکت خود داشته باشند.

فرمول محاسبه  به شرح زیر است:

  • دارای های جاری / بدهی های جاری: نسبت سرمایه در حال گردش شرکت

با به دست آوردن نسبت سرمایه در حال گردش خالص می توانید متوجه شوید که چقدر پول برای تامین هزینه های جاری شرکت خود در دسترس دارید.

فرمول سرمایه در حال گردش خالص به شرح زیر است:

  • دارایی های جاری – بدهی های جاری = سرمایه در حال گردش خالص

برای به دست آوردن سرمایه در گردش خالص دارایی های کوتاه مدت شرکت مانند پول نقد موجود در حساب های تجاری شرکت و حساب های دریافتی در نظر گرفته می شوند. همچنین پولی که مشتریان شما به شما بدهکار هستند نیز جزو دارای های جاری محسوب می شود. علاوه بر این هر سرمایه ای از شرکت که قرار است طی 12 ماه آینده به پول نقد تبدیل شود نیز بخشی از دارایی های جاری هستند.

بدهی های جاری نیز مشابه دارایی های جاری است و شامل مواردی مانند حساب های پرداختی، پولی که به فروشندگان و سایر بستانکاران و همچنین سایر بدهی ها هزینه های تعلق گرفته برای حقوق، مالیات و سایر هزینه ها می شود.

اهمیت نسبت سرمایه در گردش شرکت

 

نسبت سرمایه در گردنسبت سرمایه در گردشش شرکت به شما این امکان را می دهد که درک بهتری از وضعیت شرکت خود داشته باشید. برای مثال این نسبت به یک شرکت کمک می کند تا متوجه شود که درآمدش در بهار افزایش خواهد یافت و بعد از آن جریان نقدی تا آخر سال ثابت خواهد بود. یا برای مثال یک شرکت دیگر می تواند متوجه شود که هزینه های زیادی را تا آخر سال متحمل خواهد شد.

به کمک نسبت سرمایه در گردش می توانید برای امضای قرارداد های جدید برنامه ریزی کنید تا امکان از دست دادن مشتریان احتمالی را کم کنید. همچنین اگر شرکت شما به سرعت در حال رشد است، پیش بینی های دقیق برای آن می تواند بسیار سخت باشد.

استفاده از نسبت سرمایه در حال گردش شرکت به شما کمک می کند تا ماه هایی که در آن ها درآمد بیشتری را خواهید داشت شناسایی کنید. همچنین می توانید متوجه شوید که در کدام ماه ها متحمل هزینه های بیشتری خواهید شد تا خود را برای آن ها آماده کنید.

چرا به نسبت سرمایه در گردش نیاز دارید؟

دلیل

در این جا چند دلیل برای این که چرا به نسبت سرمایه در گردش نیاز دارید آورده شده است:

  • داشتن درآمد متغیر به دلیل تفاوت های فصلی برای بسیاری از مشاغل اتفاقی معمولی است. به همین دلیل یک شرکت می تواند خود را برای فصل هایی که درآمد کمتری دارد، از قبل آماده کند.
  • بسیاری از کسب و کار ها زمانی را خواهند داشت که سرمایه در گردش اضافی ای برای تامین مالی به تعهدات به تامین کنندگان، کارمندان و دولت دارند. در این زمان شرکت می تواند با پول اضافی برای اهداف مهم سرمایه گذاری کند.
  • سرمایه در حال گردش اضافی می تواند از طریق راه های دیگری نیز به شرکت کمک نماید. برای مثال شما می توانید با خرید عمده از تامین کنندگان مواد اولیه شرکت تخفیف بگیرید و در هزینه های شرکت صرفه جویی کنید.

جمع بندی

یکی از معیار های بسیار مهمی که در امور مالی و حسابداری مورد توجه قرار می گیرد، سرمایه در گردش است. این مفهوم نشان دهنده میزان دارای یک شرکت پس از کسر مالیات، حقوق کارکنان و سایر هزینه های شرکت می شود. به دست آوردن نسبت سرمایه در حال گردش یک شرکت کمک می کند تا برنامه ریزی های بهتری با توجه به شرایط موجود در شرکت طراحی شود.

نظرات کاربران