متن دعوت نامه

چه مواردی باید در متن دعوت نامه قید شود؟

دعوت نامه یک وسیله است که برای دعوت افراد به یک رویداد خاص یا مراسم استفاده می شود. این نامه شامل جزئیاتی مانند تاریخ، زمان، مکان و هدف جشن است. در این نوع متن ها معمولا از لغات مودبانه و رسمی برای دعوت به جشن استفاده می شود تا به مخاطب احساس احترام القا شود. برای مثال در متن دعوت نامه می توان از جمله هایی مثل با کمال میل، منتظر حضور شما هستیم یا خوشحال می شویم که شما را در جشن ببینیم استفاده کرد. این دعوت نامه ها ممکن است برای دعوت افراد به سمینار ها، وبینار های مختلف و رویداد هایی باشد که در شرکت ها برگزار می شود یا دعوت به میهمانی های دسته جمعی که در زمان های مشخص شکل می گیرد. در ادامه درمورد این که چگونه می توانید یک دعوت نامه مناسب بنویسید توضیح خواهیم داد.

در نوشتن دعوت نامه به چه مواردی دقت کنیم؟

متن دعوت نامه

فرقی نمی کند دعوت نامه ای که می نویسید، برای چه نوع جشنی است. همان گونه که می دانید یک سری موضوعات هستند که در تمام دعوت نامه ها مشترک اند. مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • دلیل مهمانی

اولین موضوعی که در دعوت نامه باید به آن اشاره کنید، این است که جشن قرار است دقیقا به چه دلیلی برگزار شود. برای مثال اگر قصد برگزاری یک جشن تولد را دارید، باید درمورد اینکه تولد چه کسی است و وارد چه سالی می شود توضیح دهید. یا اگر قصد دارید یک جشن برای فارغ التحصیلی فرزندتان بگیرید، بهتر است که به این آن در دعوت نامه اشاره کنید و بگویید که چه کسی فارغ التحصیل شده است.

 • چه کسی

متنی که برای دعوت نامه نوشته می شود، معمولا برای همه یکسان است. اما همان طور که می دانید نام مخاطبی که او را به جشن دعوت می کنید، حتما باید برای هر کدام از میهمانان در متن دعوت نامه قید شود. همچنین بهتر است که نام و اطلاعات خود را نیز روی کارت های دعوت بنویسید.

 • درباره جشن

موضوع بعدی که در دعوت نامه باید به آن اشاره کنید، موضوع جشن است. به مهمانان خود بگویید که جشن چگونه و با چه برنامه هایی اجرا خواهد شد. می توانید در این قسمت درمورد موضوعات، فعالیت ها و قسمت های مختلف جشن توضیح دهید.

 • زمان

قطعا یکی از مواردی که نباید آن را در دعوت نامه نادیده گرفت، زمان است. حتما در متن دعوت نامه تاریخ دقیق برگزاری جشن را ذکر کنید. برای مثال: 22 اردیبهشت از ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر.

 • مکان

مکان مهمانی نیز باید مشخص شود. به خصوص اگر قرار است آن را در جایی به غیر از منزل خود برگزار کنید. در این صورت حتما آدرس دقیق را روی کارت دعوت بنویسید.

مراحل نوشتن یک دعوت نامه مهمانی

مراحل نوشتن دعوت نامه

برای اینکه بتوانید یک دعوت نامه زیبا بنویسید، پیشنهاد می کنیم طبق این مراحل پیش بروید:

 • تهیه کردن فهرستی از نام میهمانان

اولین قدم، تهیه کردن فهرستی از میهمانانی است که قصد دارید آن ها را دعوت کنید. حتما قبل از نوشتن متن دعوت نامه مطمئن شوید که کسی را از قلم نمی اندازید. تهیه کردن لیستی از مهمانان برای شما تعداد تقریبی مهمانان را مشخص می کند و کمک می کند تا برنامه جشن را با توجه به تعداد میهمانان بهتر تنظیم کنید.

 • ایجاد تم

برای زیبایی هر چه بیشتر بهتر است که یک تم مرتبط یا شبیه به تم مهمانی خود برای کارت دعوت نامه در نظر بگیرید.

 • متن کلی دعوت نامه

در این مرحله باید یک طرح کلی برای دعوت نامه خود ایجاد کنید. چارچوب های آن را مشخص کنید و بر اساس آن متن را بنویسید. چارچوبی که برای نوشتن متن دعوت نامه خود انتخاب می کنید، باید با نوع جشن همخوانی داشته و برای میهمانان نیز کاملا واضح و خوانا باشد.

 • نوشتن محترمانه نام مخاطب

حتما در متن خود نام مخاطب را در مکان مناسبی قرار دهید. برای مثال پاکتی که نامه درون آن قرار می گیرد، بهترین محل برای نوشتن نام مخاطب است. برای نوشتن نام مخاطب حتما از پیشوند هایی مانند آقا و خانم استفاده کنید تا ارتباط و تعامل با مخاطب به طور صحیح اتفاق بیفتد.

نوشتن محترمانه
 • توجه به جزئیات

حتما پنج موردی را که در ابتدای مقاله به آن ها اشاره کردیم، در متن ذکر کنید. به این که متن برای چه کسی، به چه دلیلی، در چه زمان و مکانی برگزار خواهد شد در متن دعوت نامه اشاره کنید. به غیر از این موارد فکر کنید که مخاطب شما به چه اطلاعات دیگری درمورد جشن نیاز دارد. اگر دانستن آن ها ضروری است، حتما به آن ها اشاره کنید.

 • سایر جزئیات

به غیر از توضیحاتی درمورد جشن و زمان و مکان آن و به غیر از مواقع خاص، موضوع مهمی برای قید شدن در متن دعوت نامه نیست. اما اگر بخواهید می توانید اطلاعاتی را مانند یک شماره تلفن یا آدرس ایمیل خود، در آن قرار دهید تا میهمانان در صورت بروز هر گونه مشکلی، با شما تماس بگیرند.

 • دستورالعمل های اضافی

اگر مهمانی خاصی برگزار کرده اید که لازم است در آن میهمانان لباس خاصی بپوشند یا چیزی را به میهمانی بیاورند، به وضوح در متن قید کنید. البته این اطلاعات را می توانید به عنوان یک یادآوری حین تماس با آن ها نیز بگویید.

یکی از مهم ترین قسمت های هر جشن، مراسم یا سمینار های مختلف که در شرکت ها برگزار می شود، نوشتن یک دعوت نامه برای دعوت مهمانان به مهمانی است. البته نوشتن متن دعوت نامه بسیار ساده است. فقط کافی است که پیش از آن به چند نکته مهم توجه داشته باشید. برای مثال به موضوعاتی مانند زمان، تاریخ و دلیل مهمانی و غیره حتما باید در متن دعوت نامه اشاره شود.

جمع بندی

یکی از مهم ترین قسمت های هر جشن، مراسم یا سمینار های مختلف که در شرکت ها برگزار می شود، نوشتن یک دعوت نامه برای دعوت مهمانان به مهمانی است. البته نوشتن متن دعوت نامه بسیار ساده است. فقط کافی است که پیش از آن به چند نکته مهم توجه داشته باشید. برای مثال به موضوعاتی مانند زمان، تاریخ و دلیل مهمانی و غیره حتما باید در متن دعوت نامه اشاره شود.

نظرات کاربران