مدیر فروش کیست

مدیر فروش کیست و چه وظایفی دارد؟

مدیر فروش مسئول هدایت تیمی از کارکنان فروش برای دستیابی به اهداف تعیین شده توسط سازمان است. این مدیران علاوه بر افزایش فروش، بر برنامه های فروش نظارت می کنند، داده ها را برای کمک به تصمیم گیری های استراتژیک تجزیه و تحلیل می کنند و اعضای تیم خود را آموزش می دهند. اگر به این جایگاه شغلی علاقه مند هستید، درک ماهیت شغل، مهارت های مورد نیاز و مدارک تحصیلی مرتبط می تواند مفید باشد. در این مقاله بررسی می کنیم که مدیر فروش کیست، وظایف و مسئولیت های او چیست و چگونه می توان مدیر فروش شد.

مدیر فروش کیست ؟

مدیر فروش کیست

یک مدیر فروش را می توان به عنوان مدیری توصیف کرد که وظایف مهمی را در یک سازمان تجاری بر عهده دارد. برخی از مسئولیت های آن ها عبارتند از:

 • جذب، استخدام و آموزش اعضای تیم فروش
 • نظارت بر تارگت فروش و ارزیابی پیشرفت به سمت اهداف شرکت
 • سنجش میزان رضایت مشتری و توسعه برنامه هایی برای افزایش رضایت
 • برنامه ریزی، نوشتن و ارائه گزارش های فروش به مدیریت ارشد
 • راهنمایی و مربیگری اعضای تیم برای بهبود مهارت های فروش

مسئولیت های یک مدیر فروش ممکن است بسته به اندازه سازمان متفاوت باشد. در یک سازمان کوچک، آنها ممکن است مسئول تعیین اهداف فروش و آموزش اعضا باشند. با این حال در شرکت های بزرگ، مدیران فروش ممکن است بر فعالیت های مدیران فروش منطقه ای و کارکنان آن ها نظارت داشته باشند.

وظایف مدیر فروش

حال که متوجه شدید مدیر فروش کیست ، بهتر است با وظایف او آشنا شوید. مدیران فروش طیف وسیعی از وظایف روزانه را بر عهده دارند که در نهایت منجر به افزایش فروش سازمان می شود. این وظایف شامل موارد زیر هستند:

 • بررسی تماس های فروش روزانه تیم
 • مدیریت تقویم برای جلسات و تماس های برنامه ریزی شده
 • پاسخگویی به مشتریان و سرنخ های فروش
 • پیگیری آخرین روند ها و تحولات در حوزه کاری
 • تقسیم وظایف بین اعضا
 • برنامه ریزی و ارائه جلسات آموزشی برای اعضای جدید
 • تحلیل عملکرد اعضای تیم

مهارت های مورد نیاز مدیر فروش

افزایش فروش

اگرچه هدف اصلی یک مدیر فروش افزایش فروش است، اما او مسئولیت تقویت تیم خود، پیش بینی اهداف فروش آینده و غلبه بر چالش های ذاتی کسب و کار را نیز بر عهده دارد. در این نقش، مهارت های ارتباطی حرفه ای و ویژگی های رهبری نیز ممکن است حیاتی باشند. برخی از مهارت های مفید برای یک مدیر فروش عبارتند از:

 • مهارت های ارتباطی

برای دانستن اینکه مدیر فروش کیست و چه مهارت هایی باید داشته باشد می توانیم به مهارت های ارتباطی اشاره کنیم. مدیران فروش با اعضای تیم، مشتریان و همچنین سایر بخش ها همکاری می کنند. آموزش اعضای تیم نیز یکی از وظایف اصلی آن هاست. برای موفقیت در این زمینه، داشتن مهارت های ارتباطی قوی ضروری است.

 • مهارت های خدمات مشتری

مدیر فروش مسئول رسیدگی به مشکلات بین مشتریان و اعضای تیم است. او همچنین ممکن است بر تجربه خرید مشتریان نظارت کند و راه هایی برای بهبود کلی تجربه مشتری با برند یا شرکت بیابد. داشتن مهارت های قوی در زمینه خدمات مشتری به مدیر فروش کمک می کند تا نگرانی ها را درک کند، در حل اختلافات میانجیگری نماید و وفاداری مشتری را افزایش دهد.

 • مهارت رهبری

مدیران فروش وظیفه هدایت و توسعه تیم، حفظ انگیزه آن ها و همچنین جذب و استخدام نیرو های جدید را برعهده دارند. مهارت های رهبری آن ها برای موفقیت تیم فروش بسیار حیاتی است. رهبران قوی می توانند مطمئن شوند که تیم به خوبی کار می کند و بهره وری خود را در طول زمان بهبود می بخشد.

 • مهارت های تحلیلی

مدیران فروش مهارت تحلیلی بالایی دارند؛ برای ارزیابی و گزارش داده های فروش، مدیران فروش نیازمند مهارت های تحلیلی هستند. این مهارت ها برای پیش بینی روند ها و توسعه استراتژی هایی جهت افزایش کلی فروش ضروری است. علاوه بر این، مدیران فروش ممکن است لازم باشد انتظارات فروش و ارقام هزینه های عملیاتی را به مدیریت و سایر مدیران ارشد منتقل کنند.

 • مهارت حل مسئله

مدیران فروش همیشه از مهارت های حل مسئله برای شناسایی چالش های فروش استفاده می کنند. آن ها از این مهارت ها برای رسیدگی به نگرانی های مشتریان و یافتن راه حل برای مشکلاتی که بر اهداف فروش شرکت تاثیر می گذارد، استفاده می کنند. آن ها همچنین مسئول میانجیگری در مشکلات درون تیم برای حفظ روحیه بالا در تیم هستند.

چگونه یک مدیر فروش خوب باشیم؟

کسب تجربه

بعد از این که خوب متوجه شدید مدیر فروش کیست ، ممکن است که برای شما سوال پیش بیاید که چگونه می توان به یک مدیر فروش تبدیل شد. برخی از راه هایی که به شما کمک می کند تا تبدیل به یک مدیر فروش خوب شوید عبارتند از:

 • کسب مدرک

گذراندن دوره کارشناسی در رشته‌ های مدیریت، اقتصاد، حسابداری، امور مالی، بازاریابی، حقوق تجارت و آمار می ‌تواند زمینه‌ ساز خوبی برای ورود به حوزه مدیریت فروش باشد. مناسب‌ ترین مدارک در این مقطع، کارشناسی بازرگانی (BCom) و کارشناسی مدیریت بازرگانی (BBA) هستند. همچنین می ‌توانید در مقاطع کارشناسی، رشته ‌های دیگری را انتخاب کرده و سپس در مقطع کارشناسی ارشد، بر روی رشته ‌ای مرتبط با فروش تمرکز کنید.

 • کسب تجربه در یک موقعیت ابتدایی

کسب تجربه در یک جایگاه فروش در سطح ابتدایی به تقویت مهارت های ارتباطی و خدمات مشتری شما کمک می کند. همچنین شروع کار در چنین موقعیتی باعث می شود تا استراتژی های مختلف فروش را آزمایش کنید و روش فروش خود را بهبود بخشید. با راحت تر شدن در نقش خود، مسئولیت های بیشتری را بپذیرید و در صورت امکان به سایر اعضای تیم فروش کمک کنید.

جمع بندی

در این مقاله درمورد این که مدیر فروش کیست توضیح دادیم. مدیر فروش نقشی کلیدی در هدایت و رهبری تیم فروش برای دستیابی به اهداف سازمانی ایفا می کند. او با برنامه ریزی استراتژی های فروش، آموزش و توانمند سازی اعضای تیم، نظارت بر عملکرد و ایجاد انگیزه در آن ها، وظایف خود را به نحو احسن انجام می دهد. مهارت های ارتباطی قوی، رهبری و حل مسئله از جمله ویژگی های کلیدی یک مدیر فروش موفق است. او باید درک عمیقی از بازار، محصولات یا خدمات ارائه شده و نیاز های مشتریان داشته باشد.

 

نظرات کاربران