اجایل چیست

اجایل چیست و چگونه از آن استفاده می کنیم؟

(اجایل Agile) رویکردی است که بر اساس چهارچوب های زمانی کوتاه و یکپارچگی و تکرار جزئیات بنا شده است و بر آن ها تکیه دارد. اگر می خواهید بدانید که اجایل چیست و چگونه باید از آن استفاده کنید، لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله سعی کرده ایم تا اجایل را با زبانی ساده و روان برای شما شرح دهیم تا به یک مفهوم کلی از آن برسید.

اجایل یک رویکرد درباره موارد مراحل افزایشی و تکرار آن ها برای تکمیل پروژه ها است و به آن ها پایبند است. بخش افزایشی اجایل طی چرخه های توسعه کوتاه مدت انجام می شود. این کار به جای این که از مدیریت با شیوه از بالا به پایین و یک برنامه مشخص استفاده کند، به تحویل سریع و سازگاری با تغییرات به همراه همکاری متکی است و آن ها را در اولویت قرار می دهد.

در فرآیند اجایل، همیشه می توان نسبت به مشکلات بازخورد داشت تا بتوان به محض بروز آن ها را حل کرد. اگرچه اجایل برای توسعه نرم افزاری ایجاد شده بود؛ اما امروزه به طور گسترده در اجرای انواع مختلف پروژه ها و سازمان ها به عنوان یک استراتژی به  کار می رود.

اما درباره این که اجایل چیست و چه تفاوتی با مدیریت سنتی دارد هنوز مواردی باقی مانده تا به شما بگوییم. شیوه های سنتی، همگی به صورت خطی جلو می روند و ایجاد تغییر در آن ها به شدت سخت است؛ زیرا در روش سنتی پیش از شروع پروژه، مراحل، طراحی و برنامه ریزی می شوند و طبق طراحی جلو می روند و پروژه پس از انجام مراحل تعیین شده به پایان می رسد.

اجایل چیست

اما درباره این که اجایل چیست و روش کاری آن چگونه است باید گفت که اجایل اصلا از نظر فنی یک روش و استراتژی نیست! بلکه باید آن را به صورت یک ذهنیت کلی در انجام پروژه ها در نظر گرفت؛ زیرا در اجایل به طور مستقیم و دقیق نمی گویند که در انجام پروژه ها کدام ابزار ها باید استفاده شوند یا کدام فرآیند ها باید انجام شوند.

اما با این حال اجایل اصطلاحی است که در بسیاری از روش های مدیریتی مورد استفاده قرار می گیرد Scrum و  Kanban و Extreme Programming (یا به اختصار XP) برخی از استراتژی های اجایل هستند که در هنگام مدیریت مورد استفاده قرار می گیرند؛ البته این ها فقط بخشی از اجایل هستند و روش های بیشتری وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

معایب و مزایای اجایل

معایب و مزایا

درباره این پرسش که اجایل چیست و چقدر می تواند مفید باشد، می توانیم بگوییم فواید بسیاری دارد؛ اما هر چیز خوبی در کنار مزایا، قطعا بدی هایی هم دارد که می تواند برای شما در فرآیند مدیریت، کمی چالش ایجاد کند. در ادامه، موارد مثبت و منفی استفاده از اجایل بر اساس بررسی مجله digital.ai آورده شده است که به شما نشان می دهد در صورت استفاده از آن، از چه مزایایی بهره خواهید برد و با چه مواردی به چالش کشیده خواهید شد.

مزایای اجایل

  • توانایی مدیریت تغییر ها و در اولویت گذاشتن آن ها
  • افزایش دید مدیر نسبت به پروژه و مدیریت بهتر
  • برابری کسب و کار که در این روش فناوری اطلاعات بسیار بهبود خواهد یافت.
  • سرعت بهتر در زمان تحویل پروژه و به اتمام رساندن آن
  • کاهش ریسک در پروژه
  • قابل پیش بینی بودن تمامی اجزای پروژه

مزایا

چالش های اجایل

  • برخی از سازمان ها ممکن است در برابر تغییرات مقاومت کنند و اجایل را نپذیرند.
  • برخی از تیم ها ممکن است نتوانند با اجایل هماهنگ عمل کنند و از شیوه هایی استفاده کنند که با اجایل تناقض دارد.
  • در اجایل همیشه نیاز به یک رهبر وجود دارد که اعضای تیم را هدایت و آن ها را مدیریت کند.
  • ممکن است فرهنگ و چهارچوب های یک سازمان با اجایل در تناقض باشد و نتواند از آن استفاده کند.

زمان مناسب برای استفاده از اجایل

اما سوالی که بعد از گفتن مزایا و معایب اجایل پیش می آید این است که اجایل چیست و چه زمانی برای استفاده از آن مناسب است. برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید اصول اجایل را توضیح دهیم تا بگوییم چه زمانی می توان از آن استفاده کرد.

اصول اجایل عبارت اند از: سازگاری، تحویل مستمر، تکرار و انجام آن در بازه های زمانی کوتاه مدت که آن را به یک سبک مدیریتی برای پروژه ها تبدیل می کند. استفاده از این روش در پروژه هایی که جزئیات خاصی در ابتدای آن ها مشخص نشده، مناسب تر و بهتر است. این به معنای آن است که اگر یک پروژه با سری ای از محدودیت های خاص تعیین شده همراه نشده باشد می تواند گزینه خوبی برای استفاده از فرآیند اجایل باشد.

اما درباره این که اجایل چیست و چگونه باید از آن در پروژه ها استفاده کرد باید یک مثال ساده را برای شما شرح دهیم. مثلا طراحی و راه اندازی یک محصول جدید را در نظر بگیرید. طراحی یک محصول جدید، تیم کاری را قطعا در شرایط و چالش های متفاوتی قرار خواهد داد. در این جا استفاده از اجایل می تواند به این معنی باشد که پروژه متدولوژی برای آزمایش محصولات به هر مقداری که لازم بود، تکرار سریع آن ها و تغییر پذیری در آن را ممکن می کند.

زمان مناسب برای استفاده

چه صنایعی از اجایل استفاده می کنند؟

برای پاسخ به این پرسش باید ببینیم اجایل چیست و اصلا چگونه متولد شده است. اجایل در ابتدا در ذهن گروهی از مدیران پروژه های توسعه نرم افزاری شکل گرفت. بعد از آن، اجایل همیشه در توسعه نرم افزار مورد استفاده قرار گرفت؛ اما محدود به حوزه توسعه نرم افزار نشد و راه خود را در صنایع دیگر نیز باز کرد. در صنایع و خدمات مختلفی مانند مدیریت امور مالی، فناوری اطلاعات (یا به اختصارIT)، تجارت، صنعت مد، بیوتکنولوژی و حتی ساخت و ساز ها از این روش استفاده شد و توانستند از فواید روش اجایل بهره مند شوند.

نظرات کاربران