جست و جوی صوتی گوگل چیست؟

جست و جوی صوتی گوگل چیست؟

جست و جوی صوتی گوگل یا Google Voice Search که به عنوان Search by Voice نیز شناخته می شود، یک فناوری گوگل در آسان کردن کار کاربران هنگام جستجوی عبارت مورد نظرشان است. با استفاده از فناوری Google Voice Search، شما می توانید کلمه کلیدی یا عبارتی را که می خواهید جستجو کنید را به صورت صوتی در موتور جستجوی گوگل جستجو کنید. قابلیت Google Voice Search هم در نسخه دسکتاپ و هم در نسخه موبایل موتور جستجو گوگل برای کاربران فراهم شده است.

نکته دیگری که در رابطه با تکنولوژی Google Voice Search باید دقت کنید این است که فناوری جست و جوی صوتی گوگل در همه کشورهای جهان وجود دارد و همه می توانند از آن استفاده کنند. ساکنین بسیاری از کشورها مخصوصا کسانی که در کشور ایران زندگی کرده اند با این مسئله بسیار رو به رو شده اند که بسیاری از قابلیت ها و فناوری هایی که شرکت های بزرگ در اختیار کاربرانش قرار می دهند، به دلایل مختلف در کشورشان قابل استفاده نیست. این مسئله می تواند به دلایل مختلفی از جمله تحریم های بین المللی رخ دهد. مزیت تکنولوژی جست و جوی صوتی گوگل یا Google Voice Search این است که این تکنولوژی در همه کشورها قابل استفاده است و تمامی کاربران گوگل هم در نسخه دسکتاپ و هم در نسخه موبایل می توانند از این قابلیت و فناوری استفاده کنند.

برای آن که بتوانید از فناوری Google Voice Search هنگام جستجوی خود استفاده کنید، باید هنگام جستجو، روی نماد میکروفون که در نوار جستجوی موتور جستجو گوگل دیده می شود، کلیک کرده یا ضربه بزنید. پس از ضربه زدن یا کلیک کردن بر روی نماد میکروفون، باید با صدای بلند و به صورت شمرده شمرده، عبارتی را که می خواهید جستجو کنید را بیان کنید.

بدیهی است که فناوری جست و جوی صوتی گوگل یا Google Voice Search مزیت ها و نکات مثبت زیادی دارد. یکی از نکات مثبت تکنولوژی Google Voice Search که از مزیت های واضح آن محسوب می شود این است که به دلیل این تکنولوژی، کاربران می توانند هم زمان در حین جستجوی عبارت و کلمه کلیدی موردنظرشان، به کارهای دیگری نیز بپردازند. در نتیجه فناوری Google Voice Search کار کاربران را بسیار راحت تر کرده است. همچنین جست و جوی صوتی گوگل، کار جستجو را بسیار لذت بخش و کاربر پسند کرده است زیرا جستجو از طریق صوت و حرف زدن بسیار شبیه به یک مکالمه طبیعی است.

زمانی که جستجو برای دادن پاسخ صحیح به شما کافی نباشد، شما می توانید از قابلیت دیگری که شرکت گوگل برای بهبود نتایج جستجو خود ایجاد کرده است، استفاده کنید. نام این قابلیت Google Actions است.

Google Actions چیست؟

Google Actions چیست؟

Google Actions به برنامه هایی گفته می شود که شرکت گوگل ایجاد کرده است تا کیفیت و دقت نتایج جستجوی صوتی خود را بهبود بخشد. در واقع وظیفه اصلی Google Actions این است که نتایج جست و جوی صوتی گوگل را در Google Asistant گسترش دهد تا به کاربران کمک کند که بتوانند به راحتی با استفاده از صدای خود و تنها با بیان کردن سوال خود، عبارت مورد نظر خود را جستجو کنند.

معمولا در کامپیوتر یا موبایل، برای آن که بخواهید کاری انجام دهید یا دستوری به سیستم بدهید، باید روی جایی کلیک کنید یا روی نقطه ای ضربه بزنید. اما با استفاده از Google Actions، شما می توانید دستوراتی که به سیستم می خواهید بدهید تا انجام دهد را با استفاده از صدای خود و تنها با بیان کردن آن، درخواست دهید. به طور مثال با استفاده از Google Actions می توانید از گوگل درخواست کنید که چراغ را روشن کند یا آهنگ، پادکست یا کانال رادیویی مورد نظرتان را پخش کند.

تکنولوژی جست و جوی صوتی گوگل به چند زبان صحبت می کند؟

تکنولوژی جست و جوی صوتی گوگل به چند زبان صحبت می کند؟

زمانی که ابتدا شرکت گوگل، دنیا را با فناوری Google Voice Search یا جست و جوی صوتی گوگل آشنا کرد، این سرویس تنها با زبان انگلیسی آمریکایی آشنا بود و تنها قابلیت تشخیص صداهایی که با این زبان حرف می زنند را داشت. اما با مرور زمان، این فناوری هم مانند دیگر فناوری های گوگل پیشرفت زیادی کرد. امروزه تکنولوژی Google Voice Search، ۶۰ زبان زنده دنیا و انواع لهجه های محلی این زبان ها را متوجه می شود.

روش استفاده از جستجوی صوتی گوگل

روش استفاده از جستجوی صوتی گوگل

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، فناوری جست و جوی صوتی گوگل یا Google Voice Search در انواع مختلف دستگاه ها قابل استفاده است. ما در بخش زیر می خواهیم روش استفاده از فناوری Google Voice Search را در دستگاه ها و مرورگرهای مختلف بررسی کنیم.

  • دستگاه های Android:

کاربران دستگاه های Android هر زمانی که عبارت OK Google را به زبان بیاورند، دستگاه متوجه می شود که این کاربر قصد جستجو از طریق استفاده از فناوری جستجوی صوتی گوگل یا Google Voice Search را دارد، در نتیجه این سرویس آماده به کار می شود و کاربر می تواند با گفتن عبارت مورد نظرش، عبارت مورد نظرش را جستجو کند. همچنین شما می توانید با بیان کردن OK Google دستورات صوتی مختلف به دستگاه بدهید. علاوه بر این می توانید از آن برای پیدا کردن هرگونه اطلاعات و دریافت مسیر استفاده کنید.

  • دستگاه های iOS:

کاربران iPhone و iPad برای آن که بتوانند از فناوری جستجوی صوتی گوگل یا Google Voice Search استفاده کنند، باید Google App را دانلود و نصب کنند. سپس در این نرم افزار، باید همانند کاربران دستگاه های Android، عبارت OK Google را به زبان بیاورند تا سرویس جستجوی صوتی گوگل برایشان فعال شود.

  • مرورگر Google Chrome در کامپیوتر:

کاربران مرروگر گوگل کروم که در کامپیوتر می خواهند عبارت های مورد نظر خود را با استفاده از سرویس جستجوی صوتی گوگل یا Google Voice Search جستجو کنند، باید ابتدا وارد سایت گوگل شوند. سپس بر روی عکس میکروفون که در کنار نوار جستجوی گوگل به راحتی دیده می شود، کلیک کند. در این لحظه گوگل آماده شنیدن درخواست شما است و در این بخش باید سوال مورد نظر خود را از گوگل بپرسید.

 

نظرات کاربران