پروتکل TLS چیست

پروتکل TLS چیست؟

پروتکل TLS مخفف عبارت Transport Layer Security است که به زبان فارسی، «امنیت لایه انتقال» ترجمه می شود. پروتکل TLS که از ترجمه فارسی آن پیداست، یک پروتکل امنیتی محسوب می شود که با هدف تقویت حریم خصوصی و افزایش امنیت داده هایی که از طریق اینترنت بین کامپیوترهای یک شبکه در حال انتقال است، ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

از پروتکل TLS بیشتر در زمینه کد گذاری اطلاعات و داده ها بین برنامه های وب و سرورها، استفاده می کنند. مثلا زمانی که مرورگرهای وب سعی در بارگیری محتوای یک وب سایت را دارند، پروتکل TLS مورد استفاده قرار می گیرد تا داده هایی که از آن سایت به دست کاربر می رسد، از امنیت بالایی برخوردار باشد و شخص سومی از این داده ها و محتوای آن ها با خبر نشود. از آن جا که یکی از مسائل مهم دنیای امروز، حریم خصوصی و امنیت بالاست، پروتکل های امنیتی همانند پروتکل TLS بسیار کاربردی هستند. در نتیجه اگر به دنیای وب و مدیریت وب سایت ها علاقه مند هستید، بسیار لازم است که با این پروتکل های امنیتی آشنا شوید و به طور کامل متوجه شوید که پروتکل TLS چیست. ما در این مقاله سعی می کنیم که به بهترین شکل به شما توضیح دهیم که پروتکل TLS چیست و پروتکل TLS چه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتکل TLS همچنین در کدگذاری ارتباطات و داده هایی که از طریق ایمیل، پیام رسانی ها و انواع مختلف وسایل ارتباطی، بین شبکه ها در دنیای اینترنت منتقل می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. پروتکل TLS به وسیله IETF که مخفف عبارت Internet Engineering Task Force است، ایجاد شده است. Internet Engineering Task Force یا به زبان فارسی «گروه مهندسی اینترنت» که یک سازمان استاندارد بین المللی به شمار می آید، در سال ۱۹۹۹ اولین نسخه از پروتکل TLS را به بازار و دنیای وب معرفی کرد. جدیدترین نسخه از پروتکل TLS، با عنوان TLS 1.3، در سال ۲۰۱۸ منتشر شد.

 

تفاوت بین پروتکل SSL و پروتکل TLS چیست؟

تفاوت بین پروتکل SSL و پروتکل TLS چیست؟

خیلی از اوقات، ممکن است بین تفاوت پروتکل SSL و پروتکل TLS گیج و سردرگم شوید و متوجه نشوید که چه تفاوتی بین پروتکل SSL و پروتکل TLS وجود دارد. پروتکل TLS در واقع نسخه پیشرفته تر و به روز تر پروتکل  SSL است. پروتکل SSL که مخفف عبارت Secure Sockets Layer می باشد، وظیفه ای شبیه به وظیفه پروتکل TLS دارد. در واقع هدف اصلی ایجاد پروتکلSSL ، همانند پروتکل TLS، رمزنگاری ارتباطات و داده هایی است که بین کامپیوترهای یک شبکه منتقل می شوند. پروتکل SSL به وسیله شرکت Netscape ایجاد شد.

اولین نسخه از پروتکل TLS که با عنوان TLS 1.0 معروف است، در واقع نسخه به روز شده نسخه ۳٫۱ از پروتکل SSL است. اما نام پروتکل قبل از انتشار تغییر کرد تا نشان دهد که این پروتکل دیگر با شرکت Netscape هیچ ارتباطی ندارد. البته به دلیل سابقه طولانی و این موضوع که هر دو پروتکل تقریبا یک کار را انجام می دهند، اصطلاحات پروتکل TLS و پروتکل SSL، گاهی به جای یکدیگر استفاده می شوند.

 

عناصر پروتکل TLS چیست ؟

عناصر پروتکل TLS چیست ؟

پروتکل TLS برای آن که مطمئن شود داده ها و اطلاعاتی که بین کامپیوترهای یک شبکه که از طریق اینترنت رد و بدل می شوند، از امنیت بالایی برخوردارند، از سه جزء اصلی تشکیل شده است. در زیر به عناصر پروتکل TLS می پردازیم و لیستی از این عناصر را برای شما تهیه کرده ایم:

  • کد گذاری

پروتکل TLS با انجام کد گذاری ها بر روی داده ها، باعث می شود که حتی اگر داده ها در اختیار شخص ثالثی بیافتد، به دلیل این که داده ها کد گذاری شده اند، آن شخص در خواندن داده ها دچار مشکل شود.

  • احراز هویت

احراز هویت یکی از عناصر اصلی در پروتکل TLS است. پروتکل TLS با استفاده از احراز هویت، تضمین می کند دو طرفی که قرار است داده ها و اطلاعاتی را رد و بدل کنند، این اطلاعات با امنیت کامل به دست آن ها برسد.

  • امانت داری

یکی دیگر از عناصر اصلی پروتکل TLS، امانت داری است. از این طریق، پروتکل TLS تایید می کند که داده ها و اطلاعاتی که بین کامپیوترهای یک شبکه در فضای اینترنت در حال در انتقال هستند، جعلی نیستند و دستکاری نشده اند.

 

تفاوت بین پروتکل HTTPS و پروتکل TLS چیست؟

هنگامی که وب سایتی از پروتکل HTTPS استفاده می کند، به این معنی است که همزمان از پروتکل TLS نیز استفاده می کند. پروتکل HTTPS در واقع پیاده سازی کدگذاری پروتکل TLS علاوه بر پیاده سازی پروتکل HTTP است. امروزه تقریبا همه وب سایت ها و برخی دیگر از خدمات وب، از پروتکل HTTPS استفاده می کنند. از آن جا که هر وب سایتی که از پروتکل HTTPS استفاده می کند، در واقع در حال استفاده از کد گذاری پروتکل TLS نیز می باشد، پس امنیت این وب سایت ها بسیار بالاتر از امنیت وب سایت هایی است که تنها از پروتکل HTTP استفاده می کنند.

امروزه استفاده از پروتکل HTTPS که در واقع به استفاده از پروتکل TLS نیز می انجاد، در حال تبدیل شدن به یک استاندارد برای تمامی وب سایت ها است. به طور مثال، مرورگر گوگل کروم، سایت هایی که از پروتکل HTTPS پیروی نمی کنند را شناسایی می کند و هنگامی که کاربران بخواهند وارد وب سایت هایی که تنها از پروتکل HTTP استفاده می کنند، بشوند، از طریق مرورگر گوگل کروم به آن ها هشدار داده می شود.

تفاوت بین پروتکل HTTPS و پروتکل TLS چیست؟

دلیل استفاده برنامه های وب از پروتکل TLS چیست؟

استفاده از کد گذاری و پروتکل TLS باعث می شود که برنامه های وب از هرگونه حذف شدن یا لو رفتن داده ها و هر نوع حمله دیگر از طرف اسکریپت ها، در امان باشند.

نظرات کاربران