گوگل آنالیتیکس GA4

معرفی گوگل آنالیتیکس GA4 و ویژگی های جدید آن

گوگل برای راحتی کار بازاریابان و توسعه دهندگان وب، همیشه ابزار های مختلفی را در اختیار آن ها می گذارد که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. یکی از ابزار هایی که گوگل امکان استفاده از آن را به بازاریاب ها داده است، گوگل آنالیتیکس است. گوگل آنالیتیکس در واقع یک ابزار برای تحلیل ترافیک وب سایت ها و اپلیکیشن هاست که از آن می توان برای آمارگیری و تحلیل اطلاعات یک سایت در اهداف بازاریابی استفاده کرد. این ابزار نسخه های مختلفی داشته است که جدید ترین آن گوگل آنالیتیکس GA4 نام دارد. در این مقاله درمورد تمامی نکاتی که لازم است در رابطه با این ابزار بدانید توضیح داده شده است.

گوگل آنالیتیکس GA4 چیست ؟

گوگل آنالیتیکس GA4

گوگل آنالیتیکس نسخه GA4 در واقع جدید ترین نسخه از ابزار GA گوگل است که می تواند داده های مختلفی را از وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلف جمع آوری کند. این ابزار ویژگی های زیر را دارد:

  • داده های وب سایت و برنامه ها را برای درک بهتر از سفر مشتری جمع آوری می کند.
  • از داده های مبتنی بر رویداد (event-based data) به جای داده های مبتنی بر نشست (session-based) استفاده می کند.
  • گوگل آنالیتیکس GA4 شامل تنظیماتی برای کنترل حریم خصوصی مانند استفاده نکردن از کوکی ها، مدل سازی رفتاری و … است.
  • از ابزار های پیچیده استفاده نمی کند و کار با آن آسان تر است.
  • می تواند با دیگر پلتفرم ها ادغام شود.

چگونه از گوگل آنالیتیکس GA4 استفاده کنیم ؟

دو راه برای استفاده از گوگل آنالیتیکس داریم:

  • روش اول: اگر جزء افراد تازه وارد هستید و می خواهید که برای اولین بار با این ابزار کار کنید، کافی است که آن را برای جمع آوری داده ها به وب سایت یا اپلیکیشن خود اضافه کنید.
  • روش دوم: در این روش کافی است که گوگل آنالیتیکس را به پلتفرم سازنده وب سایت یا CMS خود اضافه کنید.

تفاوت های گوگل آنالیتیکس و Universal Analytics

گوگل آنالیتیکس در برابر Universal Analytics

یکی دیگر از ابزار هایی که می توان برای جمع آوری داده از آن استفاده کرد، Universal Analytics است که برای جمع آوری داده در وب دسکتاپ، نشست های مستقل و داده های قابل مشاهده به کار گرفته می شود. این روش از اندازه گیری و جمع آوری داده به سرعت در حال منسوخ شدن است. به همین دلیل بهترین کار مهاجرت از آن به گوگل آنالیتیکس GA4 است. گوگل آنالیتیکس در تمامی پلتفرم ها قابل استفاده است و به کوکی ها متکی نیست. همچنین گوگل آنالیتیکس از یک مدل داده مبتنی بر رویداد برای بررسی داده ها استفاده می کند.

Unversal Analytics و گوگل آنالیتکس هر دو ویژگی های مختلف را برای کنترل حریم خصوصی دارند. اما نکته ای که گوگل آنالیتکس را خاص می کند، این است که هسته اصلی گوگل آنالیتکس برای حفظ حریم خصوصی طراحی شده است تا بتواند تجربه بهتری را هم برای مشتریان و هم کاربران فراهم کند. گوگل آنالیتکس GA4 برای جمع آوری و به کار گیری داده ها از ابزار های جامع تر و دقیق تری استفاده می کند. به همین دلیل کسب و کار ها می توانند نیاز های خود را به راحتی در این زمینه برطرف کنند. همچنین گوگل آنالیتیکس آدرس های IP را ذخیره نخواهد کرد. این موضوع برای حفظ حریم خصوصی داده های کاربر ضروری است.

کاربرد های گوگل آنالیتیکس

کاربرد های گوگل آنالیتیکس

برخی از کاربرد های گوگل آنالیتیکس GA4 عبارتند از:

  1. درک نقطه تماس یا touchpoint کاربران

شما می توانید با طراحی یک مدل اندازه گیری مبتنی بر رویداد، دید کاملی از چرخه طول عمر مشتری دریافت کنید. شما می توانید با استفاده از داده های به دست آمده درک بهتری از نحوه رفتار کاربران در قیف خرید داشته باشید. هنگامی که بهتر بتوانید رفتار های کاربر را درک کنید، می توانید نرخ کلیک خود را افزایش دهید.

  1. بهبود ROI

شما می توانید با استفاده از اسناد مبتنی بر داده، از تجزیه و تحلیل های مختلفی که روی بازاریابی شما تاثیر می گذارند، استفاده کنید. به کار گیری داده های به دست آمده از گوگل آنالیتیکس GA4 به شما کمک می کند تا داده های بهتر و در نتیجه تجزیه و تحلیل های دقیق تری داشته باشید.

  1. داده های با ارزش تر

یادگیری ماشین می تواند به شما کمک کند تا داده های ارزشمند تری را درمورد رفتار مشتریان به دست بیاورید. همچنین گوگل آنالیتیکس به شما کمک می کند تا پیش بینی های دقیق تری به کمک داده ها داشته باشید.

نتیجه گیری

برای جمع آوری داده ها و بررسی معیار های مختلف در حوزه بازاریابی، ابزار های مختلفی داریم. یکی از ابزار های قدرتمند و محبوبی که گوگل آن را ارائه کرده است، سرویس گوگل آنالیتیکس است. گوگل آنالیتیکس یکی از ابزار های جمع آوری داده است که می توان از آن برای پیشبرد اهداف بازاریابی استفاده کرد. GA4 جدید ترین آپدیت گوگل آنالیتیکس است که در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ معرفی شده است. برای آشنایی بیشتر با این ابزار، در این مقاله درمورد گوگل آنالیتیکس GA4 و برخی از کاربرد های آن توضیح داده شد.

نظرات کاربران