Github چیست

Github چیست؟

اگر بخواهیم آن را توضیح دهیم، باید بگوییم که github یک وب سایت است. سرویسی که عرضه میکند مبتنی بر ابر است و این امکان را به توسعه دهندگان می دهد که کد های خود را ذخیره کنند و همچنین تغییراتی که در کد هایشان اتفاق افتاده را ردیابی کنند. درک این توضیح برای افراد مبتدی که تازه به این حوزه وارد شده اند و می خواهند بدانند github چیست ممکن است کمی سخت باشد. برای همین ما از صفر شروع می کنیم.

در ابتدا برای درک دقیق گیت هاب باید دو اصل مرتبط را بدانید:

  • Version Control
  • Git

برای شروع ابتدا این دو اصل را توضیح می دهیم و سپس به بحث اصلی یعنی گیت هاب وارد می شویم و به آن می پردازیم.

 

version control چیست؟

version control چیست؟

github چیست و version control چه نقشی در آن دارد؟

 version control یا کنترل نسخه این امکان را به توسعه دهندگان می دهد تا تغییرات یک پروژه نرم افزاری را ردیابی کنند و بتوانند پروژه را مدیریت کنند. وقتی یک پروژه پیشرفت می کند و جلو می رود، وجود version control ضروری می شود. برای استفاده بهتر از این قابلیت می توانید از وردپرس استفاده کنید.

می توانیم بگوییم که در این مرحله وردپرس یک پروژه بسیار بزرگ خواهد بود؛ زیرا اگر مدیر پروژه بخواهد روی یک بخش خاص از پایگاه کد وردپرس کار کند، این کار به هیچ عنوان ایمن و مفید نخواهد بود؛ زیرا ویرایش کد منبع اصلی نتایج مطلوبی به همراه ندارد.

اینجا است که version control به کمک افراد می آید و به آن ها اجازه می دهد تا با خیال راحت کار خود را انجام دهند.

شاید بپرسید github چیست و control version چگونه به توسعه دهندگان کمک می کند. باید گفت که version control در حقیقت کد اصلی برنامه را کپی می کند. برای مثال با این کار یک توسعه دهنده فرانت اند می تواند بدون این که نگرانی ای در مورد خراب شدن قسمتی از سایت داشته باشد، تمامی ویرایش هایی که دوست دارد را بر روی کد برنامه اعمال کند.

سپس بعد از این که توسعه دهنده ویرایش های لازم را بر روی برنامه اعمال کرد و بعد از تکرار و آزمایش مطمئن شد که برنامه به درستی کار می کند، می تواند کد های جدید را به عنوان کد رسمی برنامه به version control بدهد تا کد جدید نیز به عنوان بخشی از کد اصلی برنامه محسوب شود.

گیت چیست؟

گیت چیست؟

github چیست و گیت چه نقشی در گیت هاب دارد؟

قبل از این که نقش گیت در گیت هاب را توضیح دهیم بیایید نگاه کوتاهی به تاریخچه گیت بیاندازیم. گیت یک سیستم کنترل نسخه است که بخشی از نرم افزار های متن باز حساب می شود و هر کسی می تواند به سلیقه خود با داشتن مقداری دانش در زبان های برنامه نویسی آن را ویرایش کند. لینوس توروالدز در سال 2005 گیت را ایجاد کرد.

به طور کلی گیت یک سیستم کنترل نسخه است که می تواند در امر مدیریت به شما کمک کند. گیت می تواند کل پایگاه کد و تاریخچه در رایانه هر توسعه دهنده را قابل مشاهده کند و به آن ها قابلیت دسترسی بدهد. این کار انشعاب و ادغام آسان را فراهم می کند.

همچنین طبق آخرین آمار رسمی ای که منتشر شد، بیش از 87 درصد توسعه دهندگان از گیت برای مدیریت کار های خود استفاده می کنند.

 

گیت هاب

گیت هاب

خب، پس از توضیح دو اصل مهم، نوبت به موضوع اصلی می رسد. github چیست؟

گیت هاب یک شرکت انتفاعی است که یک سرویس میزبانی گیت را که مبتنی به ابر است به شما عرضه می کند. در واقع می توان گفت اصلی ترین کاربرد گیت، کنترل نرم افزار و امکان ایجاد همکاری بین افراد در یک تیم است. این دو کار با وجود گیت هاب بسیار ساده می شود.

گیت هاب رابط کاربری بسیار زیبا و ساده ای دارد که این یکی از مزیت های مهم آن است. ساده بودن رابط کاربری گیت هاب این امکان را می دهد که کد نویسان مبتدی نیز بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند و از مزایای گیت بهره مند شوند. بدون گیت هاب، استفاده از گیت نیاز به دانش فنی و استفاده از خط فرمان دارد؛ اما گیت هاب با رابط کاربری ساده خود نیاز به دانش فنی این زمینه را رفع می کند. شما می توانید به راحتی از مزایای گیت بدون نیاز به دانش خاصی استفاده کنید. رابط کاربری گیت هاب به قدری زیبا و جذاب است که حتی برخی از افراد که در مشاغل غیر مرتبط فعالیت می کنند، مانند نویسندگان برای نوشتن کتاب از گیت هاب استفاده کنند.

 

رایگان بودن

رایگان بودن

Github چیست و آیا برای استفاده نیازی به تهیه اشتراک دارد؟

خیر. برای استفاده از خدمات گیت هاب کافی است تا در برنامه ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام می توانید به صورت رایگان از خدمات گیت هاب استفاده کنید. رایگان بودن کامل این برنامه یکی از مواردی است که آن را در بین توسعه دهندگان بسیار محبوب کرده است و موجب شده است تا یکی از محبوب ترین برنامه ها در پروژه برنامه های متن باز قرار بگیرد.

نحوه کسب درآمد گیت هاب

اما github چیست و از کجا کسب درآمد می کند؟

به عنوان یک شرکت، گیت هاب با فروش مخازن کد های خصوصی میزبانی شده و همچنین سایر برنامه های متمرکز بر کسب و کار که امکان مدیریت بهتر و امنیت بیشتر برای سازمان ها را می دهد، کسب درآمد می کند.

 

چگونه از گیت هاب در وردپرس استفاده کنیم؟

چگونه از گیت هاب در وردپرس استفاده کنیم؟

بسیاری از توسعه دهندگان قالب های وردپرس به طور پیش فرض، از گیت هاب پشتیبانی می کنند . برای مثال می توانید کد صفحه ساز elementor، کد منبع تم zerif lite و بسیاری از موارد دیگر را مشاهده کنید که به طور خودکار از گیت هاب پشتیبانی می کنند.

github چیست و آیا راهی وجود دارد که بتوان راحت تر در وردپرس به آن دسترسی داشت؟

بله. برای دسترسی راحت تر و بهتر به گیت هاب در وردپرس قالب هایی وجود دارند که این کار را برای شما بسیار ساده تر می کنند. برای مثال قالب های versionprees و wp pusher از جمله افزونه های موفقی هستند که دسترسی به وردپرس را بسیار راحت تر می کنند.

نظرات کاربران