تبلیغات متنی

منظور از تبلیغات متنی چیست؟

اگر در فضای تبلیغات آنلاین تازه کار هستید، ممکن است اصطلاح «تبلیغات متنی» را شنیده باشید. به زبان ساده، تبلیغات متنی نوشته ای است که در یک وب سایت یا صفحه نتایج موتور جست و جو ظاهر می ‌شوند و به گونه ای طراحی شده است که توجه کاربر را با عنوانی جذاب، توضیح مختصری از محصول یا خدمتی که ارائه می‌ شود به خود جلب کند.

تبلیغات متنی راهی موثر برای دستیابی به مخاطبان هدف به شمار می‌آیند. بیایید نگاهی عمیق تر به آن بیندازیم و مهم‌ ترین ویژگی ها و مزایایی که به همراه دارد را بررسی کنیم:

مهم ترین ویژگی‌ های تبلیغات متنی

تبلیغات متنی
 •  سادگی متن

تبلیغات متنی ساده این امکان را ایجاد می ‌کند که تمامی افراد با هر زمینه‌ فکری پیام گنجانده شده در آن را درک کنند. همچنین سادگی به ماندگاری برند در ذهن مشتری کمک شایانی می ‌کند.

 •  به ‌کارگیری خلاقیت

با کلمات بازی کنید و یک متن خلاقانه را برای جذب مشتری ایجاد کنید. همچین می‌ توانید از نوعی ادبیات مخصوص یا واژ‌ه‌ های چالش بر‌انگیز برای بازی با ذهن مخاطب استفاده کنید.

 •  بیان مزایای محصول یا خدمت

مفاهیمی که بیان کننده تمایز محصول یا خدمت شما از رقبا هستند و یا اینکه چه مزایایی را برای مصرف کننده به ارمغان می ‌آورند در تبلیغات متنی خود بگنجانید. برای مثال توضیح دهید که استفاده از محصول چه مشکلاتی را حل می کند؟

 • مخاطب قرار دادن مصرف کننده

تبلیغ را در مورد مخاطبان خود بسازید نه خودتان. به عبارت دیگر، به جای استفاده از کلمه «ما» یا «مال ما»  بیشتر از «شما» استفاده کنید.

 •  حاوی پیام با مفهوم «اقدام به عمل»

قسمتی از تبلیغات متنی خود را به جملاتی اختصاص دهید که مشتریان را به خرید یا فعالیت مورد نظرتان ترغیب کند. عباراتی از قبیل «همین حالا خرید کنید» یا «تنها تا پایان امروز فرصت باقی است» می ‌تواند مفید واقع شود.

حاوی پیام با مفهوم «اقدام به عمل»

دقت داشته باشید که تبلیغات متنی خود را دقیقا مطابق سرچ کاربر تنظیم کنید. برای مثال اگر کاربر در سرچ خود از عبارت  «خرید سریع» استفاده می ‌کند در تنظیم متن خود عبارت «سریع ترین خرید» را به کار نبرید.

 •  نمایش یا عدم نمایش قیمت محصول یا خدمات

تصمیم گیری در مورد ذکر قیمت در تبلیغات متنی نیاز به بررسی بیشتری دارد. اگر محصول یا خدمت شما تمایز قیمتی ای در مقایسه با رقبا دارد، می ‌توانید آن را بیان کنید. در غیر این صورت نسبت به آن محتاط باشید.

 •  مشخص کردن مشتریان هدف

می توانید در تبلیغات متنی خود از عناصری استفاده کنید که مخاطبین هدف شما را به وضوح تفکیک می ‌کند. این کار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما می شود.

 • دقت در انتخاب تیتر ها

می‌ توانید عنوان تیتر های خود را به صورت سوالی یا تعجبی بنویسید. همچنین می ‌توانید با به کارگیری اعداد در نگارش، توجه مخاطب را به خود جلب کنید.

 • توجه به بازنگری

قبل از ارسال، افراد دیگری نسخه نهایی را بازنگری می کنند تا فرصت کشف خطا ها و اصلاح آن‌ها را داشته باشید.

 مزایای تبلیغات متنی

مزایای تبلیغات متنی
 • مقرون به صرفه بودن

استفاده از این روش معمولاً ارزان ‌تر از سایر تبلیغات است و این مسئله آن ‌ها را به گزینه ‌ای عالی برای کسب ‌و کار ها تبدیل کرده است.

 • هدفمند بودن

تبلیغات متنی را می توانید بر اساس کلمات کلیدی، موقعیت مکانی و سایر عوامل برای مخاطبان خاص هدف قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که به افراد مورد نظر شما دسترسی پیدا می کند.

 • آسان بودن

ایجاد تبلیغات متنی ساده است و می توان آن را با سرعت زیاد انجام داد؛ در نتیجه به کسب و کار ها اجازه می دهد تا در صورت نیاز تغییرات مورد نظر را در لحظه اعمال کنند.

 • قابل اندازه‌ گیری بودن

تبلیغات متنی را می‌ توانید با استفاده از ابزار های تحلیلی ردیابی و اندازه‌ گیری کنید؛ در نتیجه این امکان فراهم می‌ شود تا عملکرد تبلیغات را بررسی کنید و در صورت لزوم اقداماتی  برای بهبود نتایج انجام دهید.

 • نرخ بالای تعامل

نرخ مشاهده تبلیغات متنی بیش از 98 درصد است؛ زیرا مردم تمایل دارند به آن ها سریع پاسخ دهند. در نتیجه راهی موثر برای دستیابی به مخاطبان هدف تلقی می‌ شود.

نرخ بالای تعامل
 • افزایش فروش

این نوع از تبلیغات میزان فروش را افزایش می‌ دهد؛ زیرا این امکان را ایجاد می‌ کند تا با ارسال به موقع پیام به مخاطبان هدف خود آن ها را به صورت نامحسوس وادار به اقدام فعالانه کنید.

 • بهبود تجربه مشتری

تبلیغات متنی می تواند تجربه شخصی سازی را برای مشتریان فراهم کند و رضایت آن ها را از برند در پی داشته باشد و منجر به افزایش وفاداری و تکرار خرید ‌شود.

جمع بندی

تبلیغات متنی که با نام بازاریابی پیامکی نیز شناخته می ‌شود، به عنوان ابزاری قدرتمند برای کسب ‌و کار ها برای دستیابی به مخاطبان هدف، افزایش تعامل و افزایش رشد تلقی می شوند. ویژگی‌ هایی نظیر نرخ بالای مشاهده، مقرون به صرفه بودن، شخصی سازی و تحویل سریع و آسان، آن ها را به یک انتخاب محبوب برای مشاغل جهت تبلیغ محصولات و خدمات خود تبدیل کرده است. همچنین تبلیغات متنی می تواند به ایجاد یک رابطه قوی با مشتریان، بهبود تجربه مشتری و افزایش فروش کمک کند و منجر به افزایش درآمد و رشد کسب و کار شود. برای بهره‌گیری از مزایای تبلیغات متنی، کسب ‌و کار ها باید پیام‌ های مرتبط و به‌ موقعی ایجاد کنند که به مخاطبان هدف آن ها حس کنجکاوی را القا کند. علاوه بر این، کسب ‌و کار ها باید موفقیت کمپین‌ های خود را بسنجند و اقدامات لازم را برای بهینه‌ سازی عملکرد خود انجام دهند. از آنجایی که کسب ‌و کار ها به دنبال راه ‌های جدید و مبتکرانه برای دستیابی به مشتریان خود هستند، تبلیغات متنی به علت محبوبیت و اثربخشی می ‌تواند به عنوان یک کانال بازاریابی به رشد خود ادامه دهد.

نظرات کاربران