سئو موبایل چیست

سئو موبایل چیست؟

سئو موبایل چیست؟ تقریبا می توان گفت که اکثر مردم دنیا زمان زیادی از زندگی روزمره خود را تلفن های همراه صرف می کنند. مردم با استفاده از تلفن همراه هوشمند خود به روش های مختلف اخبار را دنبال می کنند و یکی از متداول ترین روش ها استفاده از وب سایت ها است. قطعا شما هم وقتی که از تلفن همراه یا تبلت خود سعی دارید که مانند رایانه رومیزی از آن استفاده کنید، متوجه تغییرات فاحشی خواهد شد. باید گفت که بین این دو تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد حتی در نحوه کار موتور جست و جو.

به همین خاطر است که باید بدانید سئو موبایل چیست. برای این که سایت شما بر روی همه دستگاه ها نمایش داده شود باید آن را بهنیه سازی کنید. بعد از رایانه های رومیزی یکی از مهم ترین دستگاه ها برای بهینه سازی، موبایل ها هستند. سئو موبایل با سئو رایانه های رومیزی تفاوت دارد. زیرا سئو موبایل تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند موقعیت مکانی کاربر، اندازه صفحه نمایش، سیستم عامل دستگاه و بسیاری از موارد دیگر قرار می گیرد. اگر بتوانید این تفاوت های را درک کنید و به سطح دانش مناسبی از آن برسید می توانید سئو سایت خود در پلتفرم موبایل نیز بهبود ببخشید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

آشنایی با سئو موبایل

در مورد این که سئو موبایل چیست به طور کلی می توان گفت استفاده از روش های مختلف برای بهینه سازی وب سایت شما برای گوشی های هوشمند و تبلت ها گفته می شود. همچنین در بهینه سازی موبایل به دسترسی منابع شما برای موتور های جست و جو گر نیز نیاز است.

چرا سئو موبایل تا این اندازه اهمیت دارد؟

چرا سئو موبایل تا این اندازه اهمیت دارد؟

اگر بخواهیم اهمیت سئو موبایل را به طور خیلی خلاصه بگوییم، تعداد جست و جو هایی که از طریق موبایل انجام می شود بسیار بالاست. به همین خاطر است که شما باید یاد بگیرید که سئو موبایل چیست و چگونه می توان سایت را برای موبایل ها بهینه کرد. زیرا امروزه 58 درصد از تمامی جست و جو انجام شده از طریق موبایل هوشمند صورت گرفته است و مابقی آن به رایانه های رومیزی مربوط می شود.

در ضمن این روند هر روز رو به رشد است. طبق گفته گوگل تعداد جست و جو های انجام شده بر روی گوشی چیزی حدود 27.8 میلیارد جست و جو بیشتر از جست و جو های انجام شده بر روی رایانه است. به همین خاطر دیگر نیازی به حرف اضافه نیست. آینده این صنعت در موبایل ها خلاصه می شود. به همین خاطر گوگل نیز سعی بر بهینه کردن الگوریتم خود بر روی تلفن های همراه دارد.

تفاوت های سئو موبایل

تفاوت های سئو موبایل

برای این که بتوانید بهتر بفهمید که سئو موبایل چیست، باید تفاوت های آن با سئو رایانه های رومیزی را نیز بدانید. در واقع سئو موبایل تا حد بسیار زیادی به سئو رایانه های رومیزی شبیه است. اما نتایج موبایل امکان تغییر بسیار بالایی را دارند. چرا که در هر لحظه عوامل مختلفی می تواند بر نتایج آن ها تاثیر بگذارد.

موارد بسیار زیادی وجود دارند. عواملی که می توانند بر سئو سایت شما در پلتفرم موبایل تاثیر بگذارند عبارتند از نحوه سازماندهی صفحه، مکان کاربر، سیستم عامل مورد استفاده کاربر، اندازه صفحه نمایش هستند. همچنین محتوایی که رتبه برتر دارند نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی بگذارد. تعامل با این متغیر ها به این معنی است که فرآیند جست و جو، رتبه بندی سایت و نمایه سازی در جست و جو بین دستگاه ها متفاوت است. اگر بتوانید بفهمید که سئو موبایل چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد، می توانید موفقیت وب سایت خود را در پلتفرم موبایل تضمین کنید. به همین خاطر بهتر است که بدانید چه عواملی در بین موبایل و رایانه تفاوت دارند تا بتوانید با استفاده آن ها کار سئو موبایل را شروع کنید. این تفاوت ها شامل:

  • صفحات نتایج موتور های جست و جو (SERP)

صفحات نتایج موتور های جست و جو (SERP)

اولین و مهم ترین تفاوتی که بین سئو موبایل و رایانه وجود دارد، چیدمان صفحه نتایج جست و جو یا همان SERP است. از آن جایی که صفحات موبایل کوچک تر از صفحه نمایش دسکتاپ هستند، گوگل دیگر فضایی برای نمایش دو ستون ندارد. در مورد این که سئو موبایل چیست و این مورد چه اهیمتی دارد باید گفت به خاطر نبود فضای کافی، نتایج کمتری در صفحه اول نتایج نشان داده می شوند.

همچنین در جست و جو های موبایل گاهی اوقات یک پنل گراف توسط خود گوگل به مخاطب نشان داده می شود. این پنل در صفحه نتایج جست و جو در صدر قرار دارد و اکثر اوقات جواب کاربران به طور خلاصه و مفید می دهد. به همین خاطر کاربران دیگر نیاز نیست تا بر روی لینک خاصی کلیک کنند تا جواب خود را بگیرند. این مورد باعث می شود تا ترافیک ارگانیک شما کاهش یابد. برای درک بهتر از این که سئو موبایل چیست و چه تفاوتی با سئو رایانه دارد باید گفت که این مورد در رایانه در سمت راست صفحات نتایج قرار دارد و امکان کلیک بر روی آن کمتر است. به همین خاطر شما کار سخت تری را در پلتفرم موبایل پیش رو دارید.

  • مکان

اکثر تلفن های امروزی سیستم GPS دارند که اطلاعات بسیار دقیق تری را نسبت به رایانه های رومیزی در اختیار موتور جست و جو می گذارد. حتی اگر بر فرض مثال یک تلفن همراه GPS نداشته باشد، راه های بسیار بیشتری برای یافتن مکان شما وجود دارد. علت اهمیت مکان نیز به این خاطر است که بر سئو تاثیر دارد. برای مثال نتایج یک جست و جو در تهران با یک شهر دیگر در یک کشور دیگر تفاوت های بسیار زیادی دارد.

مکان
  • سیستم عامل گوشی

برای درک بهتر از این که سئو موبایل چیست، جالب است که بدانید نتایج جست و جو می توانند تحت تاثیر سیستم عامل نیز قرار بگیرند. برای مثال در گوشی اندروید یا ios خود جست و جوی برنامه محور را داشته باشید، به احتمال زیاد گوگل لیستی از برنامه های مخصوص همان سیستم عامل را به شما نمایش خواهد داد و سپس لینک سایت ها را نیز در انتها قرار خواهد داد. برای مثال عباراتی مانند بهترین بازی اندروید یا ios یا یک برنامه ویرایشگر تصویر یا ویدیو، بر اساس برنامه های فروشگاه آن سیستم عامل رتبه بندی خواهند شد و بعدا سایت ها نمایش داده خواهند شد. دلیل این اتفاق نیز به این خاطر است که اکثر جست و جو های مردم به برنامه ختم می شود و گوگل نیز برای راحتی کار برنامه ها را سریع تر نمایش می دهد. این در حالی است که رایانه های رومیزی این چنین نیستند.

 

جمع بندی

در این مقاله در مورد این که سئو موبایل چیست توضیح دادیم. متوجه شدیم صنعت سئو و جست و جو در موبایل به طور روزانه در حال رشد است و روزی جای رایانه های رومیزی را خواهد گرفت. به همین خاطر و اهمیت بالای آن در مورد عواملی که می توانند بر سئو سایت در موبایل تاثیر بگذارند اشاره کردیم و در مورد آن ها توضیح دادیم.

نظرات کاربران