سئو سایت چیست ؟

سئو مخفف عبارت Search engine optimization به معنی بهینه سازی موتور جست و جو است. شاید به نظرتان این بهینه­ سازی و سئو سایت کار ساده ­ای باشد و پیش خودتان بگویید «کاری ندارد که، چند تا کلمه کلیدی می­ نویسم و تمام.» ولی متاسفانه باید در نهایت صراحت بگوییم که اشتباه می کنید!

سئو سایت

بسیاری از ما اصول اساسی سئو را بلدیم؛ اما سئو هم مانند خیلی چیز های دیگر در دهه گذشته تغییرات زیادی تغییر کرده است.

سئو سایت که امروزه می­ شناسیم و دوست داریم، همان سئویی نیست که ما ۱۰ سال پیش می­ شناختیم و دوستش داشتیم یا حتی شاید ازش متنفر بودیم. SEO چیزی است که بازاریابان باید به درک درستی از مفهوم آن برسند. در اینجا تعریف مختصری از سئو را با هم مرور می­ کنیم.

سئو چیست ؟

سئو مخفف بهینه سازی موتور های جست و جو است (Search Engine Optimization). از کل مفهوم قدیمی سئو، فقط اسمش تغییر نکرده ا­­ست! سئو مجموعه ای از تکنیک هایی است که به واسطه این تکنیک ها وب سایتتان در صفحات نتایج موتور جست و جو یا همان (SERP) رتبه بالا تری پیدا می کند. داشتن این رتبه بالا باعث می ­شود وب سایت شما برای افرادی که حالا به هر بهانه ­ای دنبال خدمات یا محصولات شما هستند، در موتور های جست ­و جو نمایش داده شود. Google ،Yahoo و Bing از جمله موتور هایی هستند که با بالا بردن رتبه سئو، اسمتان در آن ها در صفحات بالا تر دیده می­ شود.

مورد دیگری که برای سئو باقی مانده، همان تکنیک هایی است که ما برای بهبود رتبه خود استفاده می کنیم. این موارد به الگوریتم های جست و جو مربوط می شود و موتور های جست و جو دائماً تغییر الگوریتم می دهند.

حالا چند سوال مرسوم و متداول از سئو داریم که بیایید با هم جواب آن ها را بخوانیم:

SEO چطور کار می­ کند؟

SEO یا بهینه سازی صفحات وب سایت، یک سری تحقیق در مورد کلید واژه ­ها انجام می­ دهد و روی دستیابی به لینک ­های ورودی فعالیت می­ کند. به طور کلی می توانید نتایج تلاش­ های سئو سایت را وقتی ببینید که در مورد سایتتان سرچ می­ کنید و نتیجه خروجی را می ­بینید.

کمی عمیق ­تر بررسی کنیم: با این وجود یک روش کلی  و واحد برای بهبود سئو در صفحات سایت شما وجود دارد. موتور های جست و جو به دنبال عناصری از جمله برچسب عنوان، کلمات کلیدی، برچسب­ های تصویر، ساختار لینک داخلی و لینک ­های ورودی هستند. البته چند تا از موارد بهینه­ سازی سئو این موارد است.

موتور های جست و جویی مثل گوگل همچنین به ساختار سایت و طراحی سایت، موبایل فرندلی بودن، رفتار بازدیدکنندگان و سایر عوامل خارجی و بیرون از سایت دقت می­ کنند تا مشخص کنند سایت شما باید در رتبه بندی SERP های آن ها چه رتبه­ ای داشته باشد.

سئو چیست ؟

جست و جوی ارگانیک چیست؟

جست و جوی ارگانیک افرادی را نشان می­ دهد که از طریق موتور جست و جوگر ساییتان را پیدا کرده و به صورت مستقیم روی خود عنوان سایت کلیک کرده ­اند. جست و جوی ارگانیک یک کانال بازاریابی جست و جو است که می تواند به عنوان بخشی از بازاریابی ورودی برای افزایش ترافیک وب سایت مورد استفاده قرار بگیرد.

کمی عمیق ­تر بررسی کنیم: در نوع SEO قبلی، متاسفانه به سادگی این توانایی را نداشتید که کلمات کلیدی زیادی در اختیارتان باشد تا به واسطه این کلمات کلیدی به افرادی که دنبال محتوای شما هستند، برسید. در واقع، شکل قدیمی SEO به رتبه ­بندی وب سایت شما آسیب می ­رساند؛ زیرا موتور های جست و جو با یک سری کلمه کلیدی محدود پر می شود که شاید اصلا جواب سوال مخاطب نباشد و فقط بخشی از محتوا را پوشش بدهد.

با تغییر در شکل سئو، امروزه این توانایی را دارید که از کلمات کلیدی در مطالب خود به شکلی استفاده کنید که غیر طبیعی نباشد و وصله ناجور به نظر نیاید. وِرد و جادوی خاصی در بین نیست ولی می­ توانید در طول محتوا جایی که لازم دارید کلمه­ ها را بهینه­ سازی کنید.

استراتژی سئو چیست؟

استراتژی بازاریابی سئو سایت یک برنامه جامع برای جذب بازدید کنندگان بیشتر به وب سایت شما از طریق موتور های جست و جو است. SEO ای موفق است که شامل استراتژی­ هایی باشد که از کلمات کلیدی مبتنی بر متن استفاده می کند و همچنین استراتژی های خارج از صفحه را با لینک دادن از وب سایت­ های دیگر به دست می آورد.

کمی عمیق­ تر بررسی کنیم: قبل از ایجاد صفحه جدید سایت یا پست وبلاگ، احتمالاً در مورد نحوه گنجاندن کلمات کلیدی خود در پستتان فکر خواهید کرد. البته که راهکار درستی است، اما نباید تنها تمرکز شما – یا حتی تمرکز اصلی شما این موضوع باشد. هر وقت که تولید محتوا می­ کنید، تمرکز شما باید به هدف مخاطبتان باشد، نه اینکه به زور و به صورت نمایشی دائما کلمه کلیدی به متنتان اضافه کتید.

استراتژی سئو

برای جلب رضایت مخاطب از محتوا و رتبه بندی خوب در دراز مدت، استراتژی بازاریابی SEO خود را درباره موضوعات ایجاد کنید نه کلمات کلیدی حول محور موضوع. اگر این کار را بکنید، می ­بینید که به طور طبیعی برای کلمات کلیدی مهم، ساییتان ارتقا پیدا کرده و به عبارتی بهینه شده است. مهم ترین کاری که باید برای بالا بردن بازدید سایتتان بکنید شناخت مخاطبتان و زیر و بم خواسته ­های مخاطب است. با این شناخت، جامعه هدف و مخاطب را می ­توانید از طریق موتور های جست­ و جو به سایتتان هدایت کنید.

ترافیک ارگانیک چیست؟

ترافیک ارگانیک ترافیک بدون پرداخت هزینه ای است که از موتور های جست و جوگر مانند گوگل یا بینگ حاصل می­ شود. افزایش بازدیدی که برای آن پول پرداخت کرده اید ترافیک ارگانیک به حساب نمی­ آید، اما می توانید وب سایت خود را با استفاده از نرم افزار های بازاریابی برای به دست آوردن بازدید کنندگان بیشتر بهینه کنید.

کمی عمیق­ تر بررسی کنیم: یکی از بزرگ ترین تغییرات نحوه سئو در دهه گذشته، نحوه رفتار کاربران در SERP هایی است که کاربر در موتور های جست و جو می بیند. امروزه، رسانه های اجتماعی می ­توانند تأثیر زیادی در روند ترافیک ارگانیک شما داشته باشند. حتی همین چند سال پیش هم رسانه­ های اجتماعی نقش پررنگی در ترافیک نداشت ولی در حال حاضر سئو، توییت ها، بازتوییت­ ها، اینستاگرام و سایر سیگنال های اجتماعی را در نظر می­ گیرد.

جست و جوی اجتماعی، محتوا و افرادی که به شما متصل هستند را در اولویت قرار می دهد. این گزینه یعنی از طریق یک دوست فیس بوک، دنبال کننده توییتر یا ارتباط از طریق شبکه اجتماعی دیگر هم سئوی خود را می­ توانید ارتقا دهید و همه این ها مهم هستند. بعضی اوقات جست و جوی اجتماعی حتی به مطالبی که توسط یک اینفلوئنسر به اشتراک گذاشته شده است، اولویت می­ دهد. با بالا بردن جست و جو در شبکه اجتماعی، پلتفرم هم متوجه می­ شود شما به چه موضوعی علاقه دارید و همان ها را بیشتر جلوی چشمتان قرار می­ دهد.

تمام این حرف ها به این معنی است که وقتی به استراتژی سئوی خود فکر می ­کنید، باید به این فکر کنید که استراتژی شما برای رسانه­ های اجتماعی چیست؟

ترافیک مستقیم چیست؟

ترافیک مستقیم شامل بازدیدکنندگان وب سایت است که دقیقا با وارد کردن URL در مرورگرشان، به جای اینکه از وب سایت دیگری، موتور جست و جو یا رسانه های اجتماعی وارد سایتتان شوند، به صورت مستقیم به وب سایت شما می آیند.

کمی عمیق­ تر بررسی کنیم: به بهینه سازی موتور جست و جو به عنوان «بهینه سازی تجربه جست و جو» نگاه کنید. فقط پیدا کردن وب سایت شما برای کاربران مهم نیست. نکته مهم ماجرا اینجاست که وقتی وبسایت شما پیدا شد، این مخاطب در وب سایت شما بماند، با محتوای موجود در تعامل باشد و حتی بعداً برگردد. ترافیک مستقیم فقط اقتدار صفحه شما را از نگاه گوگل افزایش نمی دهد. این گزینه فرصت های بیشتری ایجاد می­ کند تا کسی را که اولین بار شما را به صورت ارگانیک و طبیعی کشف کرده است به مشتری تبدیل کنید.

سئو در واقع این مسئله هم برایش مهم است که مخاطبی که وارد سایت شد چقدر داخل همان صفحه می­ ماند یا با سایر مطالب درگیر می­ شود. اگر برای یک کلمه کلیدی رتبه خوبی کسب کرده و بازدید کننده ای را که مرتبط نیست جذب می کنید، در واقع به وب سایت شما کمک نمی کند. به همین دلیل اگر کلمه کلیدی شما درست کار کند ولی مورد نیاز مخاطبتان نباشد، صفحه سایت را می­ بندد و عملا این رتبه بندی به هیچ دردی نمی­خورد.

به بازدیدکنندگان و موارد مرتبط به مخاطب ها فکر کنید.

با داشتن مطلب مورد نظرشان خیلی بیشتر از یک هشتگ بی­ فایده سود می­ کنید.

سئو

اهمیت خدمات سئو چیست؟

SEO مهم است؛ زیرا به افراد کمک می کند تا اطلاعات را پیدا کنند و صفحات را در شبکه جهانی کشف کنند. سئو مخصوصاً برای مشاغل و کسب و کار ها گزینه مهمی است؛ زیرا همین بهینه سازی موتور جست و جو به صاحب کسب و کار اطمینان می­ دهد که در حین توسعه دادن به شغلش و بالابردن کیفیت محصولاتش، این امکان را دارد که مخاطب بیشتری هم از طریق موتور های جست و جو جذب کند.

کمی عمیق ­تر بررسی کنیم: در گذشته، موفقیت سئو در این بود که ببینید در صفحه اول گوگل رتبه بالایی دارید یا نه و عمق کارآیی سئو سایت اینطور اندازه گیری می ­شد. اما آیا اگر شما حتی موقتا رتبه خوبی در صفحه اول داشته باشید یعنی پیروز میادین شدید؟ نه لزوما. ممکن است شما برای اصطلاحاتی که ربطی به کسب و کار شما ندارد، رتبه خوبی کسب کرده باشید. بنابراین با رتبه بالا فقط در صفحه اول جای می­ گیرید، ترافیک زیادی به دست می آورید، اما فورا مخاطب و بازدیدکننده وب سایتتان متوجه می­ شود که کسب و کار شما چیزی نیست که دنبالش می­ گشته. شما از طریق این ترافیک ایجاد شده، مخاطب را به مشتری تبدیل نمی­ کنید و عملا چرخه بی اساسی را طی می­ کنید.

علاوه بر این، برای موفقیت نیازی نیست که حتما در سه صفحه اصلی گوگل یا باقی موتور های جست ­و جو باشید. در حقیقت، اگر در صفحات بعدی هم رتبه خوبی کسب کنید، ممکن است باز هم سرعت بالای کلیک را داشته باشید؛ البته مطمئنا این صفحات ترافیک کمتری دارد.

مجددا تکرار می کنیم که محتوای شما خیلی مهمتر از رتبه قرارگیری شما در موتورهای جست­ و جو است.

کمی عمیق ­تر بررسی کنیم: هزینه سئو سایت می تواند به معنای یکی از این دو مورد باشد: سرمایه گذاری روی استراتژی جست و جوی ارگانیک یا پرداخت مبلغی برای خدمات بازاریابی موتور جست و جوگر (SEM) پولی مانند تبلیغات گوگل ادوردز Google AdWords. برای اینکه تولید محتوای متنی مناسبی داشته باشید یا بهینه سازی را درست انجام دهید یا با یکی از تیم های تخصصی دیجیتال مارکتینگ قرارداد ببندید. هزینه و صورتحساب قرارداد شما با توجه به عمق خدماتی که دریافت می کنید می تواند متفاوت باشد.

بازاریابی موتور جست و جوگر پرداختی چیست؟

بازاریابی موتور جست و جوگر پرداختی به تبلیغات به ازای هر کلیک (PPC) اشاره دارد. این شکل از بازاریابی این امکان را برای شما فراهم می ­کند که هزینه­ ای پرداخت کنید و در ازای این هزینه یک تبلیغ متنی یا تصویری از سایت شما بالا یا پایین صفحه­ سایت ها نشان داده شود. این مورد برای افزایش ترافیک وب سایت و جذب مشتری بیشتر استفاده می­ شود.

کمی عمیق­ تر بررسی کنیم: شما می توانید با ثبت نام حساب کاربری رایگان در Google AdWords، هزینه بالا بردن رتبه را در Google SERPs پرداخت کنید. بعد از این مراحل کلمات کلیدی مختلفی را که می خواهید تحت آن رتبه بندی کنید انتخاب می کنید و هر بار که کاربر روی نتیجه شما کلیک کند به Google هزینه ای پرداخت می کنید. به این بازاریابی موتور جست و جو PPC گفته می شود و تبلیغات شما از نظر ظاهری با نتایج ارگانیک و طبیعی خیلی متفاوت است. اگر کار با گوگل ادورز به نظرتان پیچیده می آید یا به دلیل تحریم ایران نمی توانید به راحتی به این سرویس دسترسی داشته باشید، این کار را به یک تیم تخصصی دیجیتال مارکتینگ بسپارید.

میانگین هزینه یک کمپین جست و جوی پرداخت شده در Google می تواند کمتر از ۱ دلار برای هر کلیک باشد، اما به طور طبیعی، هر چه کلمه کلیدی محبوب­ تر باشد، هزینه بیشتری پرداخت می ­کنید.

چگونه خدمات سئو را خودمان به خودمان بدهیم؟

به تولید محتوا توجه ویژه داشته باشید و آن را با نگاه بلند مدت سر و سامان دهید. این اصلی ترین قدم سئو سایت است.

برای شناسایی کلمات کلیدی مهمی که افراد از این طریق شما را پیدا می­ کنند، از ابزار سرچ برای کلید واژه استفاده کنید.

کلمات کلیدی جدیدی را که می خواهید رتبه بندی کنید، هدف قرار دهید.

محتوای جدیدتان را توسعه دهید و محتوای موجود را بهینه کنید.

روی عملکرد وب سایتتان نظارت کنید.

بازاریابی ورودی یا نرم افزار SEO خریداری کنید.

صفحات وبی را که عملکرد خوبی دارند بررسی کنید.

به دنبال فرصت هایی برای کسب لینک های ورودی از وب سایت های مشابه باشید.

تغییر در رتبه بندی و ترافیکتان را رصد کنید.

با یک تیم تخصصی دیجیتال مارکتینگ در ارتباط باشید.

این گزینه ­ها همچنان همان موارد ۱۰ سال پیش است. یعنی همان دسته ای از تاکتیک­ ها که اگر استفاده شود، به شما کمک می­ کند تا در موتور های جست و جو رتبه بهتری کسب کنید.

پس در نهایت باید بدانیم که چه در سئو با رویکرد کنونی و چه در سئوی قدیمی مهم ترین اصل، بازدید مخاطب و افزایش محبوبیت سایت شماست. پس آگاهی و دانشتان را از سئو بالا ببرید و در این مسیر پیشرفت کنید. پیشنهاد می کنیم از سایت هایی مانند MOZ یا گوگل استفاده کنید؛ زیرا استفاده از سایت های غیر معتبر می تواند ضربات جبران ناپذیری را به اعتبار دامنه وبسایت شما وارد کند.

تیم تخصصی دیجیتال مارکتینگ بیزون در خدمت شماست تا اگر به فکر بهینه سازی سایت خودتان هستید، به کمک شما بیاید. بیزون با داشتن متخصصانی در زمینه تولید محتوای متنی، تبلیغات گوگل ادوردز، خدمات سئو سایت و بازاریابی اینستاگرام با ارائه بهترین کیفیت برای بالا بردن کسب و کارتان در موتور های جست و جو تلاش می کند. اگر قصد رشد و توسعه کسب و کارتان را دارید کافیست با ما تماس بگیرید.