بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

معرفی بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

برنامه نویسی در نسل جدید، هنری به شمار می آید که با آن می توانید برای مشکلات خود راه حل های نوین و جدیدی را در قالب برنامه های کامپیوتری ایجاد کنید. شما با استفاده از قدرت برنامه نویسی، می توانید طیف گسترده ای از مسائل و مشکلات، از قبیل پازل های ریاضی کلاسیک، مسائل زندگی روزمره، پیش بینی آب و هوا و جستجو و درک شگفتی های جدید در سراسر کیهان را بر طرف کنید. شاید بهترین کتاب‌های برنامه نویسی به شما در تحقق این امکان کمک کند.

با وجود آن که بعضی مواقع، از دو اصطلاح برنامه نویسی و کد نویسی به جای یکدیگر استفاده می کنند، اما باید به این نکته دقت کنید که این دو اصطلاح با وجود شباهتی که ممکن است با یکدیگر داشته باشند، به یک معنی نیستند. تفاوت کد نویسی و برنامه نویسی کم نیست. کد نویسی در واقع بخشی از برنامه نویسی است. شما برای نوشتن یک برنامه، باید کد های زیادی را در زبان های مختلف برنامه نویسی بنویسید. به این مرحله نوشتن کد ها برای ایجاد یک برنامه، کد نویسی گفته می شود که همانطور که مشاهده می کنید، برنامه نویسی، تعریفی بسیار جامع تر از کد نویسی است.

در واقع برنامه نویسی فرایند بسیار گسترده و وسیعی است که در آن ابتدا باید ایده ای جدید و نو برای ساخت و توسعه یک برنامه داشته باشید. سپس باید برای عملی شدن ایده خود، آزمایش های زیادی انجام دهید تا بتوانید برنامه مورد نظر خود را ایجاد کنید.

فهرستی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

قرن ما، قرن فناوری و تکنولوژی است و امروزه هر انسانی علاوه بر تسلط بر زبان مادری و زبان انگلیسی، باید با دنیای اینترنت و کامپیوتر نیز آشنایی داشته باشد. اگر بخواهید در کشور آلمان زندگی کنید، باید زبان آلمانی را فرا بگیرید. همین مسئله در زمینه آشنایی با دنیای اینترنت و کامپیوتر نیز صدق می کند. اگر بخواهید با این دنیا آشنا شوید و بتوانید با کامپیوتر و اینترنت کار کنید، باید زبان مورد نیاز برای این کار را مطالعه کنید. زبان مورد نیاز برای کار با اینترنت و کامپیوتر، زبان برنامه نویسی است. در نتیجه، امروزه باید همه با زبان برنامه نویسی آشنا شوند. یکی از اصولی ترین کار ها برای یادگیری زبان برنامه نویسی، خواندن بهترین کتاب‌های برنامه نویسی است. ما در این مقاله قصد داریم که شما را با بهترین کتاب‌های برنامه نویسی آشنا کنیم تا بتوانید به یادگیری زبان برنامه نویسی بپردازید.

در زیر لیستی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی تهیه کرده ایم.

 1. Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship

 • نویسنده – رابرت سی مارتین
 • آخرین نسخه – اول
 • ناشر – Prentice Hall

معرفی بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

برای آن که بتوانید در زبان برنامه نویسی به مهارت بالایی برسید، باید پشت سر هم اشتباه کنید و آن قدر تجربه کسب کنید تا بتوانید به یک برنامه نویس ماهر و حرفه ای تبدیل شوید. طبیعتا این کار، کار بسیار زمانبری است. حال مزیتی که کتاب Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship برای شما فراهم می کند، این است که اشتباهات و درس هایی را که برنامه نویسان از این اشتباهات گرفته اند در یک کتاب گنجانده است. در نتیجه شما دیگر می توانید بدون آزمون و خطا کردن کد های مختلف و تنها با خواندن و مطالعه این کتاب، به مهارتی والا در برنامه نویسی دست یابید.

کتاب Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship که یکی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی به شمار می آید، بینش ارزشمندی را به شما درباره نوشتن کد ها و توسعه نرم افزار ارائه می دهد. کتاب Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship دارای انبوهی از مثال های کاربردی در مورد چگونگی و چرایی نوشتن کد ها است. پس از آن که شما مطالعه کتاب Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship را به اتمام برسانید، متوجه خواهید شد که به برنامه نویسی مصمم تر و منظم تر تبدیل شده اید.

 1. Introduction to Algorithms

 • نویسنده – توماس اچ. کورمن، چارلز ای. لیزرسون، رونالد ال. ریوست، کلیفورد استاین
 • آخرین نسخه – سوم
 • ناشر – MIT Press

معرفی بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

کتاب Introduction to Algorithms نیز یکی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی محسوب می شود. همان طور که از نام کتاب، پیداست، این کتاب شما را با الگوریتم هایی که برای نوشتن یک برنامه موفق، لازم است یاد بگیرید، آشنا می کند. همچنین اگر هیچ آشنایی با الگوریتم هایی که یک برنامه نویس باید با آن ها آشنا باشد، ندارید، لازم نیست نگران باشید و می توانید با خواندن کتاب Introduction to Algorithms، آشنایی کلی با الگوریتم های زبان برنامه نویسی پیدا کنید.

تمام الگوریتم هایی که در کتاب Introduction to Algorithms با آن ها آشنا می شوید، به طور کامل توضیح داده شده اند تا هر برنامه نویس مبتدی بتواند از خواندن این کتاب، بهره ای ببرد. الگوریتم های این کتاب، با استفاده از شبه کد تدریس داده شده اند که مزیت این روش تدریس این است که حتی کسانی که نسبتا در برنامه نویسی تازه کار هستند باز هم می توانند این مطالب را بفهمند.

 1. Structure and Interpretation of Computer Programs (SICP)

 • نویسنده – هارولد آبلسون، جرالد جی ساسمن، جولی ساسمن
 • آخرین نسخه – دوم
 • ناشر – MIT Press

معرفی بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

کتاب Structure and Interpretation of Computer Programs یا به اصطلاح (SICP)، یکی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی است که برای یادگیری اصول برنامه نویسی می تواند به شما کمک کند. به دلیل کیفیت بالای کتاب Structure and Interpretation of Computer Programs (SICP)، این کتاب به عنوان یک دوره آموزشی پایه برنامه نویسی در MIT مورد استفاده قرار می گیرد.

کتاب Structure and Interpretation of Computer Programs (SICP) یک کتاب برنامه نویسی عمومی است که از Scheme برای نشان دادن مفاهیم مختلف برنامه نویسی استفاده می کند. با وجود این که کتاب Structure and Interpretation of Computer Programs (SICP) یک کتاب ضروری برای یادگیری برنامه نویسان محسوب می شود، اما اگر بعد از یادگیری کامل یک یا دو زبان برنامه نویسی، به خواندن این کتاب بپردازید، متوجه خواهید شد که تاثیر مطالعه این کتاب بر دانش شما چند برابر خواهد بود. البته کتاب Structure and Interpretation of Computer Programs (SICP) یک پایه برنامه نویسی محکم ارائه می دهد و همچنین به برنامه نویسی تابعی می پردازد.

 

کار برنامه نویسی با یادگیری زبان آن شروع می شود اما این استمرار و تلاش شما برای یادگیری است که کمک می کند این راه هموار شود. اگر علاقه مند به یادگیری موضوعات مختلف با مطالعه کتاب هستید می توانید به مطلب معرفی 6 کتاب برای آموزش سئو سایت نیز مراجعه نمایید.

نظرات کاربران