تولید محتوای حقوقی

تولید محتوای حقوقی چیست؟ (و چطور تولید محتوای حقوقی بنویسیم)

وکلا و کسانی که داخل حوزه حقوقی و قضایی هستند به اهمیت حضور در فضای دیجیتال پی برده اند. این مشاغل هم مانند تمام مشاغل دیگر نیاز به مشتری های جدیدی دارند که اینترنت این فضا را در اختیارشان قرار می دهد تا بتوانند مشتری های جدیدی جذب کنند. البته همچنان این موضوع جای کار دارد. فضای رقابتی در این حیطه زیاد بالا نیست و کمی بالا بودن خلاقیت و تولید محتوای حقوقی مناسب به رشد کار این مشاغل کمک می کند. البته تولید محتوای حقوقی جزو دسته تولید محتوای متنی تخصصی قرار می گیرد، به همین دلیل رقابت کمتری هم دارد و در نتیجه نرخ بالاتری برای این تولید محتوا وجود دارد. به همین دلیل اگر خواهان تولید محتوای متنی در زمینه قضایی و حقوقی هستید این مورد می تواند انگیزه ای مضاعف برای شما ایجاد کند.

حالا اما باید به یک سوال اصلی جواب دهید که “تولید محتوای حقوقی چیست”

بیایید با این مفهوم تولید محتوای حقوقی کاملا آشنا شویم:

هزینه تولید محتوا به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟ 

تولید محتوای حقوقی چیست؟

تولید محتوای حقوقی شامل تولید هر نوع فرمی است که در مشاغل حقوقی مورد استفاده قرار می گیرد. این کار در دسته امور تخصصی قرار قرار دارد و باید با حساسیت و دقت بالایی انجام شود. حقوقدانان، قضات و قانون گذاران از این نوع تولید محتوا برای قوانین، بیان حقوق، وظایف و سایر تحلیل های قانونی استفاده می کنند. برخی از انواع مشاغل نوشتن حقوقی در این بخش قرار دارند:

 

خلاصه نویسها. آنها در اسناد حقوقی مانند خلاصه وقایع و یادداشت ها می نویسند.

تحلیلگران حقوقی. وظایف آنها شامل جمع بندی قوانین پروند ، اخبار و تجزیه و تحلیل رویدادهای این حوزه است.

خبرنگاران حقوقی. این افراد اخبار مربوط به صنعت حقوقی را گزارش و تحلیل می کنند.

 

در باقی موارد، تولید محتوای حقوقی شکل فنی کمتری به خودش می گیرد. مثال:

 

نویسندگان مرتبط. این افراد مقالات کاملا مرتبط با قانون و مقالات حقوقی را برای انتشارات، بصورت آنلاین و آفلاین پست می کنند.

نویسندگان تولید محتوا. کارشناسان تولید محتوا محتوای قابل انتشار در اینترنت را برای شرکتهای حقوقی، وب سایتهای مرتبط با قانون و سایر نشریات آنلاین ارائه می دهند.

نویسندگان شرکتی. این افراد برای صنعت حقوقی در مقیاس گسترده می نویسند، دامنه نوشتنشان همه چیز را از انتشارات مطبوعاتی گرفته تا بروشورها و جزوات گرفته تا ارائه گزارش ها – و حتی مطالب دانشگاهی را شامل می شود.

 

چگونه در زمینه تولید محتوا کنیم

برای تبدیل شدن به یک نویسنده تولید محتوای حقوقی، به صلاحیت های بیشتری نسبت به یک نویسنده محتوای کلی نیاز دارید. صرفا این که نویسنده خوبی باشید کافی نیست. حداقل لازم است که از اصطلاحات قانونی آگاهی داشته باشید. برای مشاغل فنی تر ، حتی ممکن است احتیاج به یک مدرک درسی هم در این زمینه داشته باشید. بطور کلی در این نوع نوشتار استانداردها بالاست، و همین محتوای تخصصی باعث شده که عموما تولید محتوای حقوقی نرخ بالاتری دارد.

 

اگر هیچ یک از شرایط را ندارید و همچنان علاقه دارید که یک نویسنده در زمینه حقوق باشید، یک سری از همایش و کلاسها به شما در این مورد کمک می کند. حتی می توانید محتوایی که کمتر تخصصی است و عمومیت دارد را انتخاب کنید و برای سایتهایی که نیاز به ترافیک و تولید محتوا دارند بنویسید.

 

چه مهارتهایی را باید توسعه دهید

برای تبدیل شدن به یک نویسنده حقوقی، شما باید مهارت های خاصی داشته باشید.

نیازی به گفتن نیست که شما باید به نوشتار ادبی و اداری تسلط داشته باشید. همچنین برای نوشتن محتواهای بین المللی از انگلیسی حسابی سر در بیاورید.  باید اصطلاحات قانونی را بدانید. در کل باید این مهارت را داشته باشید که مفاهیم پیچیده و قانونی را به محتویات قابل فهم تبدیل کنید.

شما به مهارتهای پژوهشی بالایی احتیاج دارید و باید بلد باشید که چطور به منابع دسترسی پیدا کنید و استناد کنید.

 

برای تولید محتوای حقوقی از کجا شروع کنیم

خلاصه تمام چیزی که برای تولید محتوا در زمینه حقوقی لازم است: تحقیق کنید.

به معنای واقعی کلمه هزاران وب سایت وجود دارد که می توانید بخوانید تا درمورد تولید محتوای حقوقی به شما آموزش دهند. به وب سایتهای موسسه حقوقی، سایتهایی که مشاوره حقوقی می دهند و پورتال های دولتی مراجعه کنید. برای شروع می توانید درگاه خدمات الکترونیک قضایی ایران را چک کنید. در این مکانها و سایتها می توانید با قوانین و احکام آشنا شوید، سایتهایی که فرم های آماده قانونی ارائه می دهند را ببینید و روزنامه های آنلاین پیدا کنید. خواندن مطالب حقوقی شروع آموزش شماست.

 

تا زمانی که به کارتان مطمئن نشدید دست از تلاش برندارید

قدم بعدی این است که به دنبال شغل بگردید و هدفتان را فقط همین موضوع قرار دهید. اگر جایی مشغول به کار شدید هم سعی کنید خودتان را ارتقا بدهید. اگر گمان می کنید توانایی بالاتری دارید به عنوان کسب تجربه به موضوع نگاه کنید. تبدیل شدن به یک نویسنده حقوقی تقریباً به همان معنی نویسنده تولید محتوا در بقیه قضاها است. به عبارتی یعنی چیزی که بیشتر از هر چیزی احتیاج دارید تکرار است و تمرین.

 

اگر از دسته افرادی هستید که در حیطه حقوقی کار می کنید و برای سایت یا موسسه احتیاج به تولید محتوای حقوقی دارید، نگران نباشید. تیم تخصصی بیزون برای تولید محتوای متنی با بهترین شرایط در خدمت شماست. کافیست با ما تماس بگیرید.

 

نظرات کاربران