اخراج کارکنان

چند دلیل منطقی برای اخراج کارکنان

گرچه معمولاً اخراج کارکنان تصمیم ساده ای نیست، اما موارد مختلفی اخراج یک کارمند را توجیه می کنند.

شما می توانید کارمندان را به دلیل عملکرد ضعیف، رفتار یا اظهارات گمراه کننده و غیراخلاقی، خسارت مالی یا نقض خط مشی شرکت اخراج کنید. شما باید کارمندان خود را با احترام و به طور خصوصی با همکار دیگری که در آنجا حضور دارد اخراج کنید و دلیل خوبی برای تصمیم گیری خود ارائه دهید.

این مقاله برای کارفرمایان ، متخصصان منابع انسانی و مدیرانی است که می خواهند در کنار رضایت کارکنان، برخی از دلایل قانونی و قابل قبول اخراج کارمندان مطلع شوند.

اخراج کارکنان 

۱۰ علت برای اخراج کارکنان

۱.  آزار و اذیت، خشونت و نا امن کردن محیط کار

کارمندی که همکار خود را مورد آزار و اذیت قرار می دهد معمولاً اخراج می شوند. همچنین ، کارکنانی که از سیاست های ایمنی محل کار سرپیچی می کنند یا به همکاران خود زورگویی می کنند. همچنین اخراج کارکنان خشونت طلب و تهدید کننده ی سایر کارمندان نیز معمول و معقول می باشد.

۲- رفتار های غیراخلاقی

رفتار غیراخلاقی شامل مواردی مانند جعل سوابق شرکت، دروغ گفتن در مورد مسائل کاری. این مورد حتی می تواند شامل موضع گیری های سیاسی بیش از حد و ناخوشایند در داخل یا خارج از محل کار باشد.

۳٫ خسارت به اموال شرکت

اخراج کارکنان می تواند به علت آسیب به اموال، ماشین آلات، رایانه ها یا فضای اداری شرکت باشد آسیب هایی که منجر به عواقب مالی قابل توجهی شود.

۴٫ سرقت یا سوء استفاده از اموال شرکت

سرقت غیرقانونی است، حتی اگر کارمند شما یک چسب نواری کوچک را از کمد لوازم خود به خانه ببرد. شما ممکن است  تصمیم بگیرید منجر به اخراج کارکنانی که وسایل پرهزینه و گران قیمت کسب و کار شما را سرقت میکنند؛ شوید. به عنوان مثال، استفاده گسترده از رایانه های شرکت برای اهداف شخصی در ساعات کار (یا هر مقدار استفاده از رایانه شرکت برای اهداف اخلاقی مشکوک یا غیرقانونی) می تواند دلیل موجهی برای اخراج کارکنان باشد.

۵٫ارائه رزومه کاری دروغین

مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ۸۵٪ متقاضیان کار، رزومه های گمراه کننده یا غلط ارائه می دهند. اگر یقین پیدا کردید رزومه کارمندان فعلی حاوی اطلاعات ساختگی است، می توانید منجر به اخراج کارکنان کسب و کارتان شوید. با این حال ، اگر کارمندی برخی از صلاحیت های جزئی را بیش از حد بزرگ بیان کرده و وظیفه خود را به خوبی انجام می دهد، نیاز است کمی درمورد اخراج او بیشتر فکر کنید.

۶٫ عملکرد شغلی ضعیف

ضعیف شغلی یک دلیل کاملاً منطقی و قانونی برای اخراج کارکنان باشد. قبل از اخراج یک کارمند به دلیل عملکرد ضعیف شغلی، با او ملاقات کنید، با اون درمورد نقص و نقاط ضعف عملکردش صحبت کنید و راه های بهبود را به او یاداوری کنید. شما می توانید یک کارمند را بدون انجام این مراحل اخراج کنید ، اما انجام این کار معمولا روش بهتری است.

اخراج کارکنان

۷٫ غیبت بیش از حد

این که کارمندان گاهی به  تعطیلات و یا استراحت در صورت بیمار بودن بروند یک چیز است و این که دائماً دیر برسند یا به ندرت یک هفته کامل کار کنند؛ چیز دیگریست. کارمندان بیش از حد غایب مانع از رسیدن به برنامه ها و اهداف شرکت شما می شوند. غیبت بیش از حد, دلیل قابل قبولی برای اخراج کارکنان است.

۸. فرهنگ  کاری ضعیف

فرهنگ ضعیف می تواند به معنای یکی از موارد زیادی باشد: شاید کارمند شما دائماً منفی نگر باشد. شاید به کار خود متعهد نباشد یا علاقه خاصی به آن نداشته باشد. شاید دائماً شوخی می کند و یا با همکاران خود صحبت می کند و در این صورت حواس تیم شما را پرت می کنند. همه اینها دلایل قابل قبولی برای اخراج کارکنان است.

۹٫ نقض سیاست های شرکت

در حالی که نقض خط مشی های شرکت می تواند منجر به اخراج کارکنان باشد؛ می باست قبل از اخراج کارمندان خوب فکر کنید. اگر کارمند شما با ارسال مطلبی که به شدت به چهره عمومی شرکت شما آسیب می رساند، خط مشی رسانه اجتماعی شما را نقض می کند، می توانید اخراج وی را توجیه کنید. اما اگر کارمند شما حساب های شخصی خود در شبکه های اجتماعی را در ساعات کار بررسی کند، این تخلف به اندازه کافی جدی نیست که بتواند اخراج را توجیه کند.

۱۰٫ تعدیل نیرو

در حالی که خاتمه کار به دلیل تعدیل نیرو یا کاهش بودجه غالباً جدا از اخراج گروه بندی می شود، اما این دلیل موجهی برای اخراج کارمندان است. اگر لازم است همکاری خود را به این دلیل با کارمندانتان قطع کنید توجه و احترام کافی بسیار مهم و ضروری است.

 

با تمام دلایل ذکر شده در بالا؛ در بعضی موارد ، ممکن است تمایل داشته باشید که به جای پایان دادن به کار فرد ، یک اخطار کتبی صادر کنید. در بسیاری از موارد ، صرف نظر از اینکه اخراج کارمند کاملاً قابل توجیه است ، بهتر است قبل از این کار، با وکیل خود در مورد اوضاع صحبت کنید تا اطمینان حاصل شود که در معرض خطر قانونی شکایت قرار ندارید.

 

هنگام اطلاع به کارمندی که همکاری خود با او را پایان می دهید ، مراحل زیر را انجام دهید:

۱. قبل از اخراج به خوبی و صادقانه با کارمند ارتباط برقرار کنید و با نهایت احترام و در خلوت با او صحبت کنید

۲. زمان ، تاریخ و مکان ملاقات را تعیین کنید و رمانی را در نظر بگیرید تا بلافاصله بعد از آن امکان جمع کردن وسایل و ترک محیط کار دور از چشم دیگران وجود داشته باشد

۳. از قبل آماده باشید و طوری صحبت کنید که مشخص شود که تصمیم نهایی است و فرصتی وجود ندارد که نظر خود را تغییر دهید.

۴یک همکار با خود داشته باشید. در حالت ایده آل ، یک شریک تجاری ، ناظر مستقیم یا کارمند منابع انسانی باید در آنجا حضور داشته باشد تا در صورت عصبانیت یا ناراحتی کارمند ، امور را آرام نگه دارد.

۵- موضوع را شخصی نکنید و از توهین به توانایی ها و هوش کارمندان بپذرهیزید اگر کارمندی متناسب با سیاست ها و خط مشی شرکت شما نیست دلیل نمی شود که برای همکاری با سایر شرکت ها نیز مناسب نباشد.

نظرات کاربران