سرمایه اولیه / سرمایه گذاری اولیه

سرمایه اولیه چیست ؟ تعریف و نمونه هایی از سرمایه گذاری اولیه

سرمایه اولیه پولی است که صاحب مشاغل برای راه اندازی کسب و کار جدید به آن نیاز دارند. این بودجه به کسب و کار کمک می کند تا هزینه های اولیه خود مانند فضای اداری یا تجهیزات را تأمین کند. افزایش سرمایه گذاری اولیه گام مهمی در روند راه اندازی کسب و کار جدید است.

در این مطلب بیزون درباره سرمایه اولیه، دلیل لزوم و محل تامین این سرمایه گذاری اولیه صحبت می کنیم:

سرمایه اولیه

سرمایه اولیه چیست؟

سرمایه شروع به کار پولی است که برای راه اندازی یک کسب و کار استفاده می شود. به عبارتی سرمایه گذاری اولیه هزینه های لازم برای راه اندازی یک کسب و کار جدید را پوشش می دهد، مانند:

اجاره دفتر کار

مبلمان اداری

پرداخت صورتحساب یا آب و برق

خرید تجهیزات و ملزومات

استخدام خدمات حرفه ای (حسابدار یا وکیل)

موجودی انبار

حقوق کارمندان

هزینه سایت و دیجیتال مارکتینگ

و …

سرمایه اولیه

نحوه به دست آوردن سرمایه اولیه

هنگام راه اندازی کسب و کار جدید ، کارآفرین ها  به روشی نیاز دارند که بتوانند هزینه های اولیه و اداره کسب و کار را قبل از شروع درآمدزایی تأمین کنند. سرمایه اولیه پولی است که آنها برای تأمین اعتبار عملیات خود استفاده می کنند.

این سرمایه ممکن است از محل وجوه شخصی صاحب مشاغل یا منبع دیگری تأمین شود.

اگر منبع سرمایه اولیه وام یا سرمایه گذاری باشد، انتظار می رود که منبع وجوه مورد نظر بازپرداخت شود.

به عنوان مثال ، یک کسب و کار تولید کننده نرم افزار ممکن است وجوهی را از یک سرمایه گذار دریافت کند که از آنها برای اجاره فضا ، استخدام کارمندان، تولید محصول خود و فروش آن به خریداران استفاده می کند. در ازای این سرمایه، افراد قبول می کنند که سرمایه گذاران در این کسب و کار سهیم باشند. هنگامی که کسب و کار شروع به فروش و درآمدزایی می کند ، هم صاحب کسب و کار و هم سرمایه گذار می توانند بر رشد و سود آینده تمرکز کنند.

سرمایه اولیه

انواع سرمایه اولیه

هنگامی که یک کارآفرین به دنبال سرمایه اولیه برای راه اندازی کسب و کار خود است ، ممکن است چند منبع مختلف را در نظر بگیرد.

۱٫ تامین شخصی بودجه

این روش تامین سرمایه گذاری اولیه، بوت استرپینگ نیز نامیده می شود ، از بودجه شخصی کارآفرین یا صاحب مشاغل برای راه اندازی استارتاپ استفاده می شود. مالک ممکن است از پس انداز بدست آمده برای پرداخت هزینه ها استفاده کند ، یا ممکن است بصورت شخصی وام بگیرد یا راه دیگری برای جمع آوری پول نقد لازم پیدا کند.

 

۲٫ سرمایه گذاری گسترده

یک کسب و کار جدید ممکن است از طیف گسترده ای از سرمایه گذاران ، که به تأمین بودجه کسب و کار راه اندازی کمک می کنند، بودجه بخواهد. این راهکار معمولاً بدون درخواست سهام یا سود به ازای سرمایه گذاری است. به این روش سرمایه گذاری جمعی گفته می شود و روشی کم خطر برای به دست آوردن بودجه برای یک کسب و کار است.

منابع سرمایه گذاری جمعی شامل سایت های سرمایه گذاری سرمایه جمعی و وام در بازار است.

 

۳٫ وام کاری

کسب و کار جدیدی که سعی دارد روی پای خود بایستد، ممکن است روند خود را با وام کاری تأمین کند. وام های متنوعی برای کسب و کارها در نظر گرفته شده است ، از جمله وام های کوچک برای کسب و کار های نوپا. همچنین ممکن است بتوانید از تأمین کنندگان یا منابع دیگر اعتبار بگیرید. برخی موسسات در ایران هستند که به استارت آپ ها در راستای تامین بودجه کمک می کنند. از جمله این موارد به صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق های پژوهش و فناوری و  …. اشاره کرد.

 

۴٫سرمایه گذاری پر ریسک

اگر استارت آپ طی بیزینس پلن پیش برود و درجه اطمینان خوبی به سوددهی داشته باشد می تواند از وام سوددار استفاده کند یا از سرمایه گذاران متعهد به سرمایه گذاری در یک کسب و کار در ازای دریافت سهام استفاده می کند.

سرمایه اولیه

آیا من به سرمایه اولیه نیاز دارم؟

برای اجاره فضا، خرید تجهیزات، تولید محصولات جدید و بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ یا فروش خدمات خود، به نوعی سرمایه نیاز دارید. سرمایه اولیه راهی را برای راه اندازی کسب و کار شخصی و تأمین این هزینه ها تا زمانی که شروع به درآمدزایی می کنید فراهم می کند.

این امر به ویژه برای مشاغل دارای هزینه های عملیاتی بیشتر و یا وابسته به تجهیزات تخصصی بسیار مهم است.

 

چگونه سرمایه اولیه را بدست آوریم

سرمایه گذاری موفقیت آمیز در کسب و کارتان نیاز به یک بیزینس پلن مستحکم و بودجه ای دارد که هزینه های اولیه را تأمین کند. وقتی تمام این مسائل و نیاز بودجه شما مشخص باشد، می توانید به دنبال سرمایه اولیه باشید. می توانید با سرمایه کم شروع کنید و می توانید برای کاهش هزینه های کسب و کار راهکارهایی پیدا کنید.  در نهایت باید ارزیابی درستی از مخارج داشته باشید و به فکر تامین سرمایه اولیه باشید.

 

نظرات کاربران