بازاریابی محتوای دیجیتال

بازاریابی محتوای دیجیتال چه اهمیتی برای برند شما دارد؟

 همانطور که می دانید در دنیای تکنولوژی امروز برای دستیابی به مخاطبان هدف خود، باید محتوای جذاب و مرتبطی را ارائه کنید که از نظر موتور های جستجو ارزش ارائه داشته باشد و بتواند به طور مستقیم نیاز کاربران را برآورده کند. به این کار بازاریابی محتوای دیجیتال گفته می شود که در صورت درست اجرا شدن می تواند مشتریان احتمالی را به مشتریان دائمی و وفادار به برند تبدیل کند. اگر به عنوان صاحب یک کسب و کار به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه من باشید.

بازاریابی محتوای دیجیتال چیست؟

بازاریابی محتوای دیجیتال نوعی روش جذب مشتری است که افراد در آن از تولید محتوا و داستان سرایی برای تعامل، آموزش و در نهایت فروش محصول یا خدمات به مخاطبان مرتبط خود استفاده می کنند. این کار می تواند به اشکال مختلفی مانند ویدیو، پادکست، وبلاگ نویسی، کتاب الکترونیک و … انجام شود.

هدف اصلی این نوع بازاریابی، تولید محتوای مرتبط و ارزشمند برای مخاطبین هدف است. این محتوا باید به گونه ای باشد که آگاهی مخاطبین را افزایش دهد، آن ها را به تعامل بیشتر با برند مورد نظر تشویق کند و در نهایت منجر به افزایش فروش شود.

چرا بازاریابی محتوای دیجیتال اهمیت دارد؟

بازاریابی محتوای دیجیتال

کاربران و مصرف کنندگان در دنیای بزرگ اینترنت هر روز با تبلیغات متعددی بمباران می شوند. شرکت ‌های مختلف دائما اطلاعات جدیدی را برای آن ها ارسال می کنند که البته از نظر اغلب کاربران نامرتبط هستند. اما اجرای درست بازاریابی محتوای دیجیتال به شما این امکان را می ‌دهد تا با مشتریان خود روابط بهتری برقرار کنید. این کار منجر به افزایش آگاهی از برند، افزایش سهم بازار جستجوی ارگانیک، حفظ مخاطب و وفاداری به برند می‌ شود.

برخی از مزایای این سبک از بازاریابی عبارت است از:

 • ایجاد حس خوب در دیگران نسبت به برند شما
 • افزایش نرخ تبدیل (تبدیل مشتری احتمالی به دائمی)
 • آموزش به مخاطبین درمورد محصولات و خدمات خود
 • ایجاد رهبری فکری و تخصصی درمورد صنعت، محصول یا خدمات شما
 • نشان دادن نحوه کارکرد و سودرسانی محصولات یا خدمات شما به مشتری
 • ایجاد روابط بهتر با مشتریان و افزایش وفاداری به برند

انواع محتوا در بازاریابی دیجیتال

انواع محتوا در بازاریابی دیجیتال

برای جذب و حفظ مخاطب هدف خود توسط بازاریابی محتوای دیجیتال، باید بهترین و باکیفیت ترین نوع محتوا را باتوجه به برند خود و نیاز کاربر ایجاد کنید. امروزه باتوجه به پیشرفت تکنولوژی می توانید محتوای خود را در قالب های مختلفی از جمله وبلاگ (متن)، ویدیو و پادکست ارائه کنید، که در ادامه به تفصیل درمورد هر یک صحبت می کنیم.

 1. بازاریابی محتوای دیجیتال با ویدیو

بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند از طریق محتوای ویدیویی درمورد خدمات یا محصولات شرکت شما اطلاعات کسب کنند. محتوای ویدیویی جذابیت های بسیاری دارد و در عین حال به یاد ماندنی تر از سایر اشکال محتواست. بازاریابی ویدیویی علاوه بر افزایش تعداد تبدیل ها، می تواند به شما در ایجاد رابطه بهتر با مشتریان کمک کند. شما می توانید ویدیو های خود را در سایت‌ ها، پلتفرم‌ های رسانه‌ های اجتماعی، صفحات فرود و … به اشتراک بگذارید.

 1. بازاریابی محتوای دیجیتال با پادکست

پادکست ها منابع مناسبی برای سرگرمی و آموزش هستند. امروزه افراد بسیاری به گوش دادن پادکست علاقه دارند و ساعت های زیادی را در هفته به این کار اختصاص می دهند. همین موضوع باعث شده بسیاری از شرکت ها و رسانه ها برای معرفی خود از پادکست استفاده کنند. پادکست ها می توانند درباره هر موضوعی باشند؛ بنابراین فرصت های زیادی برای این نوع تولید محتوا وجود دارد. این مدل از محتوای دیجیتال به برند ها این امکان را می دهد تا درمورد میزبان، مهمان، تعداد و مدت زمان قسمت ها و مکان تبلیغ آن ها انتخاب های متفاوتی داشته باشند.

 1. بازاریابی محتوای دیجیتال با وبلاگ

امروزه وبلاگ ها ابزار بسیار مفیدی در بازاریابی محتوا هستند؛ زیرا می توان به خوبی آن ها را با سئو سایت بهینه و تقویت کرد. نتایجی که از طریق این محتوا کسب می کنید اغلب ارگانیک هستند و ارزش بسیاری دارند. با محتوای متنی و وبلاگ نویسی می توانید نتایج جستجو را برای کلمات کلیدی مرتبط با تجارت خود بهینه کنید و جذب لینک بالایی داشته باشید.

بازاریابی محتوای دیجیتال
 1. بازاریابی محتوای دیجیتال با کتاب های الکترونیکی

کتاب ‌های الکترونیکی به کسب‌ و کار های مختلف این فرصت را می دهند تا در سطوح عمیق ‌تری با مخاطبین هدف خود ارتباط برقرار نمایند. این نوع از محتوای دیجیتال می تواند به مشتریان بالقوه کمک کند تا درباره برند شما و نحوه استفاده از محصولات یا خدمات ارائه شده اطلاعات بیشتری کسب کنند. علاوه بر این کتاب ‌های الکترونیکی موجب تثبیت تخصص و اعتبار برند شما می شود؛ زیرا دانش و تجربه شما را به نمایش می ‌گذارند.

 1. بازاریابی محتوای دیجیتال با اینفوگرافیک

از طریق اینفوگرافیک می توان موارد کلیدی و مورد نیاز مصرف کنندگان را با تصاویر و نمودار ها به کاربران منتقل کرد. تصاویر رنگارنگ اینفوگرافیک از نظر بصری جذاب تر و چشم نوازتر هستند. محتوای تولید شده از این طریق را می توان در پلتفرم ها و رسانه های اجتماعی مختلف مانند فیس بوک و لینکدین به اشتراک گذاشت.

مزایای رسانه های اجتماعی در بازاریابی محتوای دیجیتال

مزایای رسانه های اجتماعی در بازاریابی محتوای دیجیتال

اکثر افراد حداقل یک حساب در رسانه های اجتماعی دارند. به همین دلیل امروزه رسانه های اجتماعی به یکی از کانال های برتر برای بازاریابی محتوای دیجیتال تبدیل شده است. بازاریابی شبکه های اجتماعی مختلف این امکان را برای شما فراهم می کند تا محتوا و اطلاعات مورد نظر خود را به راحتی، به مخاطبین هدف ارائه کنید.

علاوه بر این تمام افرادی که در شبکه های اجتماعی عضو هستند به راحتی از طریق گوشی خود به آن ها دسترسی دارند، بنابراین دیدن محتوا در این بستر برای آن ها راحت تر است. به طور کلی استفاده از این پلتفرم ها مزیت های زیر را به همراه خواهد داشت:

 • خلاقیت بالا
 • ایجاد تعامل بیشتر با مخاطبین هدف
 • اطلاع رسانی راحت به مخاطبین و نگه داشتن آن ها در جریان امور مربوط به برند

جمع بندی

در این مقاله زوایای مختلف بازاریابی محتوای دیجیتال را بررسی کردیم و متوجه شدیم استفاده از این نوع بازاریابی تا چه اندازه می تواند برای رشد و ارتقاء برند شما مفید باشد. همانطور که در طول مقاله نیز گفته شد شما می توانید در این مسیر از انواع مختلف تولید محتوا مانند ویدیو، پادکست، وبلاگ، کتاب الکترونیکی و یا اینفوگرافیک، برای انتقال اطلاعات مورد نظر خود به مخاطبین استفاده کنید.

نظرات کاربران